Předmět: Statistic Methods in Economics

» Seznam fakult » FES » UMKM
Název předmětu Statistic Methods in Economics
Kód předmětu UMKM/ASME
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Kubanová Jana, doc. PaedDr. CSc.
  • Heckenbergerová Jana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Testování hypotéz - běžné parametrické a neparametrické testy, Kolmogorovův-Smirnovův test, testy k ověření normálního rozložení. Anova jedno, dvoufaktorová, trojné třídění, testy shody rozptylů. Vícevýběrové neparametrické testy.Latinské čtverce, Řecko-latinské čtverce, jejich užití. Regresní analýza, vícerozměrný model lineární regrese. Charakteristiky variability pro jednoduchou lineární regresi. Intervaly spolehlivosti parametrů a hodnot regresní přímky. Testování hypotéz o hodnotách parametrů regresní přímky a o funkčních hodnotách. Nelineární modely, které nelze transformovat na lineární tvar, test rovnoběžnosti a totožnosti regresních přímek. Korelační analýza. Testování hypotéz o koeficientu korelace. Interval spolehlivosti pro koeficient korelace. Výběrový koeficient parciální korelace a mnohonásobné korelace. Koeficient tetrachorické korelace, koeficient biseriální korelace. Porušení základních předpokladů lineárního modelu (heteroskedasticita, testování heteroskedasticity). Autokorelace, testování autokorelace, multikolinearita. Vícerozměrné statistické metody -metoda hlavních komponent, faktorová analýza, principy, užití. Shluková analýza, diskriminační analýza.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenta s dalšími pokročilejšími metodami matematické statistiky, především vícerozměrné statistiky a základy ekonometrie, naučí se širokému spektru aplikací, v ekonomických a dalších společensko-vědních oborech včetně metodologie zpracování a vyhodnocování dat.
Student bude schopen modelovat a vyhodnocovat procesy související s ekonomickými i společenskými jevy.
Předpoklady
Předpokladem úspěšného absolvování předmětu je znalost matematiky, teorie pravděpodobnosti a statistiky v rozsahu běžně vyučovaném na vysokých školách.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonu studenta

Zápočet-vypracování uložených úloh, úspěšné absolvování kontrolní písemné práce. Zkouška-má 2 části,praktickou a teoretickou (tj.řešení praktických příkladů, vypracování teoretických otázek). Ke složení zkoušky je nutné splnit alespoň 50% z každé části.
Doporučená literatura
  • McClave,J., Benson, P., Sincich, T. Statistics for Bussiness and Economics. New York: Prentice Hall, 2001, 2001.
  • Mendehall, W. - Sincich, T. Statistics for Engineering and Sciences. New York, Macmillan Publishing Company 1992, 1992. ISBN 002946563X.
  • Newbold, P. Statistics for Business and Economics. London, Prentice-Hall Int. Lim. 1991, 1991. ISBN 0138506450.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta ekonomicko-správní Studijní plán (Verze): Regional and Information Management (2013) Kategorie: Ekonomie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní