Předmět: Současnost a reálie Bulharska

» Seznam fakult » FF » KLKS
Název předmětu Současnost a reálie Bulharska
Kód předmětu KLKS/BLSR
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Téra Michal, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do studia bulharských reálií; seznámení s programem semináře a studijní literaturou. Geografické reálie a administrativní členění současného Bulharska. Demografie (etnická struktura a etnické skupiny, národnostní menšiny; demografické procesy), Náboženství, Ekonomika, Hospodářství Dějiny Bulharska I První bulharský stát (680- 1018), Druhý bulharský stát (1185- 1396). Pád pod osmanskou nadvládu. Období národního obrození a národněosvobozovacích bojů. Dějiny Bulharska II Vznik moderní státnosti po Osvobození. Balkánské války, první a druhá světová válka. Komunistický režim. Nejnovější politický vývoj, členství v zásadních mezinárodních politických organizacích. Bulharsko - turistická destinace. Přírodní krásy a fenomény. (Seznam Unesco) Kulturní dědictví (Seznam Unesco). Etnologie Bulharska, bulharské lidové písně, obřady, tradiční bulharská jídla a pití. Výtvarné umění v průběhu staletí. Architektura. Kinematografie, dramaturgie, hudba. Současná bulharská literatura - tendence. Významné bulharské osobnosti a výkony. Česko-bulharské vzájemné vztahy. Plovdiv a Plovdivská univerzita Paisij Chilendarski. Bulharistika a bohemistika na Plovdivské univerzitě.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce
Výstupy z učení
Cílem předmětu je formou semináře seznámit posluchače s politickými, sociálními a ekonomickými proměnami Bulharska v období po pádu komunismu, současnou podobou bulharského ústavního systému, aktuálním politickým životem, základní strukturou bulharské společnosti, územním členěním státu. Materiál kurzu a uplatněná teoretická východiska budou vždy demonstrována a ozřejmována na konkrétních příkladech z bulharského prostředí. Bulharský vývoj po roce 1989 bude vnímán v širším kontextu vývoje jihovýchodní a střední Evropy. Zvláštní okruh bude tvořit téma vztahu postkomunistického Bulharska k regionálním, evropským (popřípadě globálním) integračním procesům. Mimořádná pozornost bude v této souvislosti věnována postoji bulharské politické elity a bulharské společnosti k evropské integraci, vstupu do NATO a krizi v bývalé Jugoslávii jako nejvýznamnějšímu krizovému momentu vývoje jihovýchodní Evropy uplynulých desetiletí. V rámci semináře budou rovněž analyzovány postavení Bulharska v rámci regionu, jeho lidské i ekonomické zdroje a perspektivy. Zmíněny budou potenciální rizikové faktory bulharského a regionálního vývoje, jako je např. možnost eskalace etnického napětí, náboženské konflikty, ekonomická disparátnost v regionálním měřítku i v užším rámci Bulharska. Posluchači budou rovněž seznámeni se základními informačními zdroji k problematice současnosti a reálií Bulharska, jako jsou internetové stránky bulharských státních institucí a politických organizací, tištěná periodika a další.
Předmět posluchačům poskytne obecný vhled do základních ekonomických, sociálních a kulturologických problémů a vývojových trendů bulharského regionu posledních desetiletí s důrazem na transformační proměny po pádu bipolarity.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Posouzení zadané práce

Aktivní účast na semináři, písemná práce na zvolené téma v rozsahu 3-5 normostran, písemný test ověřující základní orientaci v problematice semináře.
Doporučená literatura
  • AMORT, Č. a kol. Dějiny československo-bulharských vztahů.. Praha, 1980.
  • BAEVA, I.; KALINOVA, E. Balgarskite prechodi 1939 - 2002. Sofija, 2002.
  • CABADA, L.; ROSŮLEK, P. Evropa národů, patriotů a integrace. Praha, 2002.
  • LILOV,A. Dialogat na civilizaciite: svetovnijat i balgarskijat prechod. Sofija, 2004.
  • RYCHLÍK, J. Dějiny Bulharska. Praha, 2000.
  • TODOROV, V. Český obraz Bulharska a Bulharů. In Lidé a města, č. 7., s. 58-100.. Praha, 1996.
  • TODOROV, V. Úvod do bulharistiky. Průvodce po dějinách česko-bulharských vztahů.. Praha, 1992.
  • URBAN, Z. Z dějin česko-bulharských kulturních styků. Praha, 1957.
  • WAISOVÁ, Š. Mezinárodní organizace a režimy ve středovýchodní Evropě. Praha, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Slavistická studia zemí Evropské unie (dvouoborové): Bulharština (2013) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní