Předmět: Praktická jazyková výuka I

» Seznam fakult » FF » KLKS
Název předmětu Praktická jazyková výuka I
Kód předmětu KLKS/PJV1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Gańczarczyk Gabriela Maria, Mgr. PhD.
  • Veleva Sevdalina, Mgr. Ph.D.
  • Przybylski Michal, Mgr.
Obsah předmětu
POLŠTINA: 1. Na studiach w Polsce. Vyjádření vlastních názorů část I Trzeba, można, warto, powinien, pozorování, tvorba a praktická cvičení. Dvojitá a mnohonásobná negace. 2. Jeszcze za tym zatęsknisz... Vyjádření vlastních názorů část II Zájmeno swój pozorování, tvorba a praktická cvičení. Idiomy: kąt, powietrze, dom. 3. Práce s doplňujícími texty. Opakující cvičení. 4. Między starymi a nowymi laty. Rozhořčení a protest. Rozkazovací způsob, připomenutí, rozšíření a opakování. Powinien - pozorování, tvorba a praktická cvičení. 5. Za siedmiona lasami, za siedmioma górami. Svět pohádek. Deminutivum - pozorování, tvorba a praktická cvičení. Idiomy: bajka, kot, nuda. 6. Práce s doplňujícími texty. Opakující cvičení. 7. Szał ciał. Kompliment. Mužský osobní a neosobní rod slovesa, vid - připomenutí, rozšíření a opakování. 8. Co się teraz nosi - svět mody. Názvy činností - pozorování, tvorba a praktická cvičení. Idiomy: ulica, moda, but, pantofel. 9. Práce s doplňujícími texty. Opakující cvičení. 10. Kocha, tuczy, szanuje. Žádost o radu. Zpřídavnělá příčestí činná - pozorování, tvorba a praktická cvičení. Slovosled adjektivního přívlastku. 11. Smakowita podróż. Kulinární slovní zásoba. Podmiňovací způsob - připomenutí, rozšíření a opakování. Idiomy: jeść, słodki, ryba. 12. Práce s doplňujícími texty. Opakující cvičení. 13. Závěrečný test. SLOVINŠTINA: V prvem semestru izpopolnjevalnega tečaja slovenščine se bomo osredotočili na naslednja tematska sklopa: 1/ Človeško življenje: mejniki in način življenja različnih ljudi in kultur, način komunikacije v različnih kulturah, človek in njegova identiteta, preživljanje prostega časa, značajske lastnosti in videz, obnašanje, dosežki in uspehi, 2/ Potovanja: kulturne in naravne znamenitosti, življenje v različnih kulturah, turistična predstavitev države, preživljanje dopusta ali počitnic, potovanja, doživetja turistov in popotnikov, javni prevoz. Slovnične zadeve: - glagol v slovenščini, - brezpredložna raba sklonov, - pomensko stopnjevanje, poudarjanje ideje, - skloni in predlogi, - spajanje predloga z zaimkom, - vrstni pridevnik, - deležnik na n in t.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody samostatných akcí, Pozorování, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je rozšíření znalostí a jazykových dovedností. Bude se rozšiřovat slovní zásoba studentů pro použití ve všednodenních situacích a jejich komunikační schopnosti v cizím jazyce.
Po absolvování kurzu bude student schopen řešit v polském jazykovém prostředí všednodenní situace typické pro úroveň B2 evropských jazykových standardů.
Předpoklady
Student, který si zvolí tento kurz, by měl mít základní vědomosti o daném jazyce a měl by být schopen jej aktivně používat.

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce, Rozbor jazykového projevu studenta, Rozhovor, Systematické pozorování

Zápočet bude udělen na základě aktivní práce v seminářích, splnění všech studijních povinností (vypracování celkem jednoho hlavního referátu/semestrální práce a všech dílčích úkolů, pozitivní hodnocení písemného testu na závěr semestru), 80% účast v seminářích (v případě omluvené absence se neúčast nenahrazuje, v případě neomluvené absence budou zadány samostatné písemné úkoly v rozsahu probírané v seminářích látky).
Doporučená literatura
  • DĄBROWSKA, A. Z Wrocławiem w tle. Wrocław, 2008.
  • KOWALSKA, M. O biznesie po polsku. Kraków, 2008.
  • LIPIŃSKA, E., DĄMBSKA, E.G. Kiedyś wrócisz tu.., cz.I. Kraków, 2003.
  • LIPIŃSKA, E. Umiesz? Zdasz!. Kraków, 2009.
  • MARKOVIČ, A. et al. Slovenska beseda v živo 3a. Ljubljana, 2009. ISBN 978-961-237-283-5.
  • MĘDAK, S. Co z czym? Ćwiczenia składniowe. Kraków, 2002.
  • MĘDAK, S. Liczebnik też się liczy . Kraków, 2004.
  • PYZIK, J. Przygoda z gramatyką. Fleksja i słowotwórstwo imion. Kraków, 2000.
  • SERETNY, A. Kto czyta ?nie błądzi. Kraków, 2007.
  • TOPORIŠIČ, J. Slovenska slovnica. Maribor, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny: Kulturně historická slavistika (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní