Předmět: Praktická jazyková výuka II

» Seznam fakult » FF » KLKS
Název předmětu Praktická jazyková výuka II
Kód předmětu KLKS/PJV2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Gańczarczyk Gabriela Maria, Mgr. PhD.
  • Veleva Sevdalina, Mgr. Ph.D.
  • Przybylski Michal, Mgr.
Obsah předmětu
SLOVINŠTINA: V drugem semestru izpopolnjevalnega tečaja slovenščine se bomo osredotočili na naslednja tematska sklopa: 1/ Znani Slovenci: slovenski izobraženci in umetniki, ki so oblikovali identito države, dosežki in ideje velikih ljudi, slovenske tradicije in običaji, tradicionalne jedi, življenjepis, 2/ Slovenci skozi prostor in čas: zgodovinski dogodki in mejniki v Sloveniji in drugod, pomembne zgodovinske osebnosti, slovenska manjšina v zamejstvu. Slovnične zadeve: - neosebni samostalniški zaimki vprašalni, nedoločni, mnogostni, poljubnostni, - izražanje vzroka in pojasnjevanje, - izražanje nasprotja in dopuščanja, - neosebnis samostalniški zaimki oziralni, celostni, - števniki glavni, vrstilni, - sklanjanje besed in besednih zvez s količinskimi izrazi. POLŠTINA: LS 1. Uniwersytet mistrzów. Argumentace. Rod trpný. Zpřídavnělá příčestí trpná - pozorování, tvorba a praktická cvičení. 2. Któż wypowie twoje piekno, Krakowie prastary. Výlet do Krakova. Přídavná jména tvořená z podstatných jmen - pozorování, tvorba a praktická cvičení. Idiomy: historia, mur. 3. Práce s doplňujícími texty. Opakující cvičení. 4. Przezorny zawsze przesądny. Strach, neklid - lhostejnost, fascinace. Skladba číslovek. Deklinace základních číslovek - připomenutí, rozšíření a opakování. 5. Legenda o Panu Twardowskim. Polské legendy. Složená slova - pozorování, tvorba a praktická cvičení. Idiomy: słowo. 6. Práce s doplňujícími texty. Opakující cvičení. 7. W sieci. Porovnání. Přechodníky - pozorování, tvorba a praktická cvičení. 8. Język polski: trochu historie jazyka. Hromadné číslovky. Názvy abstraktních vlastností - pozorování, tvorba a praktická cvičení. Idiomy: język. 9. Práce s doplňujícími texty. Opakující cvičení. 10. Skazani na miasto. Argumentace. Neosobní tvary - pozorování, tvorba a praktická cvičení. 11. Zakopane: przedsionek Tatr. Polské hory. Zvratné sloveso. Ženské názvy - pozorování, tvorba a praktická cvičení. Idiomy: góra. 12. Závěrečný test 13. Hodnocení a diskuse o závěrečném testu. BULHARŠTINA: Výuka bulharského jazyka, procvičování ustálených slovních spojení, lexikální synonymie a rozeznávání stylistických rovin bulharského jazyka. Rozšíření slovní zásoby podle určených témat: sport, kultura, umění, medicína a jiné společenské sféry.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cíle předmětu (anotace): Výuka bulharského jazyka, procvičování ustálených slovních spojení, lexikální synonymie a rozeznávání stylistických rovin bulharského jazyka. Rozšíření slovní zásoby podle určených témat: sport, kultura, umění, medicína a jiné společenské sféry.
Studenti si prohloubí a upevní předchozí znalosti a získají relativně ucelenou představu o struktuře současné spisovné bulharštiny a její realizaci v běžném úzu a odborném diskursu. Seznámí se se stylistickým rozvrstvením současné bulharštiny na příkladech jednotlivých textů.
Předpoklady
Student, který si zvolí tento kurz, by měl disponovat znalostmi jazyka na úrovni B1 dle Společného evropského referenčního rámce.
KLKS/PJV1

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Posouzení zadané práce

Druhá část čtyřsemestrálního kurzu je ukončena zkouškou. Předpokladem jejího úspěšného absolvování je pozitivní hodnocení závěrečného testu ověřujícího znalost nové gramatiky a slovní zásoby, vystoupení s referátem/prezentací v rámci seminářů, přijetí závěrečné písemné práce (esej). Podmínkou ukončení je také odpovídající docházka (alespoň 80% účast), aktivita v seminářích a včasné odevzdání všech domácích úkolů. V případě omluvené absence se neúčast nenahrazuje, v případě neomluvené absence budou zadány samostatné písemné úkoly. Aktivní účast v kurzu; domácí příprava, zvládnutí závěrečného testu a rozhovoru na základě vybraného textu (150 stran). Jako příprava rozhovoru se předpokládá, že student donese slovníček pojmů z daného textu.
Doporučená literatura
  • BUROV, S. Bălgarski ezik za čuždenci. Părva část, Veliko Tărnovo. Faber, 1997.
  • CANKOV, K. Bălgarska reč. Učebnik za praktičeski zanjatija s naprednali, Veliko Tărnovo, Veliko Tărnovo: Velikotărnovski universitet "Sv. sv. Kiril i Metodij". 1999.
  • KUFNEROVÁ, Z. Stručná mluvnice bulharštiny. Praha, 1990.
  • MARKOVIČ, A. et al. Slovenska beseda v živo 3a. Ljubljana, 2009. ISBN 978-961-237-283-5.
  • TOPORIŠIČ, J. Slovenska slovnica. Maribor, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny: Kulturně historická slavistika (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní