Předmět: Polský jazyk III

» Seznam fakult » FF » KLKS
Název předmětu Polský jazyk III
Kód předmětu KLKS/POJ3
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Polština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Gańczarczyk Gabriela Maria, Mgr. PhD.
Obsah předmětu
1. Powtórzenie. 2.-3. Przyjaźń. Wyrażanie przypuszczenia i warunków, opisywanie związków uczuciowych z innymi ludźmi - przyjaźń. Tworzenie i użycie zdań warunkowych, rekcja czasownika, celownik liczby pojedynczej i mnogiej, odmiana zaimka się, odmiana rzeczownika przyjaciel. 4-5. Sprzęty domowe. Określanie celu i przeznaczenia rzeczy z najbliższego otoczenia, zachęcanie do zakupów, reklamowanie, porównywanie przeszłości z teraźniejszością. Formy bezosobowe czasownika w czasie teraźniejszym i przeszłym, tworzenie i użycie rzeczowników odczasownikowych. 6-7. Technika i wynalazki. Wyrażanie zadowolenia i niezadowolenia, reklamacja, skarga, opisywanie wynalazków i odkryć, ich wykorzystywanie w życiu codziennym. Tworzenie i użycie imiesłowu przymiotnikowego biernego, tworzenie i użycie strony biernej. 8-9. Samopoczucie. Wyrażanie uczuć pozytywnych i negatywnych, pytanie o samopoczucie. Zdrowie, zdrowy styl życia. Tworzenie i użycie trybu rozkazującego w formie twierdzącej i przeczącej, aspekt w trybie rozkazującym. 10-11. Turystyka. Zachęcanie i zniechęcanie do różnych form spędzania czasu, opowiadanie o podróżach. Turystyka i podróże. Wyrażenia przyimkowe w funkcji okolicznika miejsca. 12. Powtórzenie

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Nácvik dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Vstupní jazyková kompetence studenta je předpokládána na stupeň A2 Evropského referenčního rámce pro jazyky. Výuka je zaměřena na osvojení si polské gramatiky se zaměřením na rozvíjení primárních komunikačních schopností, dále na vyvíjení znalosti slovní zásoby a realizaci různorodých konverzačních cvičení. Ve výuce budou probírána témata, která se bezprostředně dotýkají každodenního a profesního života. Výstupní jazyková kompetence studenta je předpokládaná na stupeň B1 Evropského referenčního rámce.
Předpokládá se, že po absolvování kurzu student dosáhne znalosti polštiny na stupeni B1 Evropského referenčního rámce.
Předpoklady
Znalost polštiny na úrovni A2
KLKS/POJ2

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonu studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Didaktický test

Zápočet bude udělen na základě pozitivního hodnocení: všech ústních a písemných kolokviích (více méně na každé hodině), dvou větších písemných testů (v půlce a na závěr semestru), ústní a písemné zkoušky na závěr semestru. Zápočet nebude udělen studentům, kteří nedosáhnou 80% účastí v seminářích (v případě omluvené absence se neúčast nenahrazuje, v případě neomluvené absence budou zadány samostatné písemné úkoly v rozsahu probírané v seminářích látky).
Doporučená literatura
  • BURKAT A., JASIŃSKA A. Hurra!!! Po polsku II. Prolog, 2002.
  • JANOWSKA, A., PASTUCHOWA, M. Dzień dobry. Podręcznik do nauki języka polskiego dla początkujących . Katowice, 1999.
  • KACZMARCZUK, B. Wymowa polska z ćwiczeniami . Lublin, 1987.
  • LEWIŃSKI P. Oto polska mowa. Wrocław, 2001.
  • LIPIŃSKA E., DĄMBSKA E. Kiedyś wrócisz tu?. Kraków, 2001.
  • LIPIŃSKA, E. Księżyc w butonierce. Ćwiczenia dla studentów zaawansowanych doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu. Kraków, 2004.
  • PELC, T. Teraz polski. Gry i ćwiczenia komunikacyjne . Łódź, 1997.
  • SERETNY, A. A co to takiego?. Kraków, 2003.
  • SZELC-MAYS, M. Nowe słowa, stare rzeczy. Podręcznik do nauczania słownictwa języka polskiego dla cudzoziemców . Kraków, 1999.
  • TARAJŁO-LIPOWSKA, Z. Mówię po polsku. Učebnice polštiny pro Čechy . Wrocław, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Slavistická studia zemí Evropské unie (dvouoborové): Polština (2013) Kategorie: Filologické vědy 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní