Předmět: Současná česká próza

» Seznam fakult » FF » KLKS
Název předmětu Současná česká próza
Kód předmětu KLKS/SCEPR
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kudláč Antonín, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1 Uvedení do tématu - souhrnná charakteristika české prózy po roce 1989 2 Literární život (instituce, média) 3 Regionální tvorba (skupiny a časopisy mimo centra) 4 Postmodernismus (J. Kratochvil, D. Hodrová, V. Macura, M. Ajvaz, J. Topol, J. Křesadlo) 5 Autenticitní tendence (L. Vaculík, M. C. Putna, E. Kantůrková) 6 "Umění" versus "komerce" (M. Viewegh, P. Šabach, J. Jandourek, P. Kohout, B. Nesvadbová) 7 Náboženské a spirituální motivy (P. Payne, M. Rejchrt, J. Balabán, I. Matoušek) 8 Historický román v nové situaci (V. Körner, V. Vokolek, Z. Šmíd, V. Macura, M. Urban) 9 Reflexe současných společenských problémů a "nová angažovanost" 10 Feminita a feminismus (A. Berková, C. Biedermannová, E. Hauserová, Z. Brabcová, I. Pekárková, P. Soukupová) 11 Konfrontace s "cizím" (P. Hůlová, J. Rudiš, J. Topol, J. Cempírek) 12 Čeští autoři v cizině 13 Próza v digitálním prostředí

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem semináře je seznámit jeho účastníky s českou prozaickou tvorbou po roce 1989 v co největší její šíři žánrové a autorské. Ve vzájemné interakci budou sledovány jak vývojové tendence různých druhů prózy dokumentované konkrétními autorskými díly, tak sociokulturní souvislosti literárního života uvedeného období.
Absolventi předmětu se budou moci prokázat potřebnou erudicí kulturně historickou i z hlediska znalosti současné literární kultury kupříkladu při práci obecně v médiích (v redakční práci, v dramaturgii mediální praxe, v kontaktu s mediálními pracovišti, zejména v kulturní oblasti), dále v pracovištích spjatých s humanitními obory (v knihovnách, v komisích zaměřených na kulturní sféru), případně i při dalším studiu humanitních oborů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonu studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru

Pravidelná docházka (max. 3 absence za semestr), každý přečte minimálně 1 odbornou práci z doporučené literatury a nejméně 2 prózy z probíraného období, znalosti budou ověřeny formou testu, na jehož základě bude udělen zápočet.
Doporučená literatura
  • Fialová, Alena (ed.). V souřadnicích mnohosti. Česká literatura první dekády jednadvacátého století v souvislostech a interpretacích. Praha, 2014.
  • Hruška, Petr - Machala, Lubomír - Vodička, Libor - Zizler, Jiří (eds.). V souřadnicích volnosti. Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích. Praha, 2008.
  • Janáček, Pavel (ed.). Česká a slovenská literatura dnes. Praha - Opava, 1997.
  • Jareš. Michal (ed.). Deset let poté.. Česká a slovenská literatura po roce 1989. Praha - Opava, 2000.
  • Machala, Lubomír. Literární bludiště. Bilance polistopadové prózy. Praha, 2001.
  • Novotný, Vladimír. Mezi moderností a postmoderností. Úvahy o typologii české prózy z konce tisíciletí. Praha, 2002.
  • Trávníček, Jiří. Ve studených vodách svobody. Česká literatura 1989 - 2009. Host 10, s. 33-38, 2010.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Historicko-literární studia: Kulturní studia (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Historicko-literární studia (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Historicko-literární studia: Historicko-literární (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní