Předmět: Dějiny etnografie v českých zemích

» Seznam fakult » FF » KSKA
Název předmětu Dějiny etnografie v českých zemích
Kód předmětu KSKA/DEET
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kašpar Oldřich, doc. PhDr. CSc.
Obsah předmětu
Etnografika v dílech antických autorů. Etnografika v historických pramenech období Velké Moravy a počátků českého státu. Etnografie za vlády posledních Přemyslovců a Lucemburků. Etnografika v literárních a historických pramenech období husitského a pohusitského. Etnografika v českých cestopisech 15. - 17. století. Humanistiská etnografie - díla kosmografická, chronologická a geografická jako zdroj etnografického poznání. Etnografika v dílech barokních autorů (Balbín, Pešina z Čechorodu, Tannerové), počátky české cizokrajné etnografie (misijní působení jezuitů České provincie TJ v zámoří). Etnografie národního obrození. Etnografie 90. let 19. století (Čeněk Zíbrt, založení Českého lidu, Národopisná výstava Českoslovanská). Etnografie meziválečného období (Jiří Horák, Václav Tille, Jiří Polívka, Drahomíra Stránská, Karel Chotek a další). Základní vývojové rysy etnografie, etnologie a sociální antropologie od roku 1945 do současnosti.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podat studentům přehledně strukturovaný vývoj dějin české etnografie (etnologie) od jejích prehistorických počátků ve středověku a raném novověku až do současnosti.
Studenti budou schopni nejen se jasně orientovat v procesu vývoje etnografie (etnologie) jako vědy, ale dospějí k základnímu pochopení vývojových souvislostí etnografie, historie, dějin literatury a umění apod. a to i v širších vývojových kontextech evropských světových.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce, Analýza výkonu studenta, Didaktický test

Aktivní účast na přednáškách, studium doporučené literatury. Kurz je zakončen zápočtem ve formě písemné práce o rozsahu 10 - 15 NS včetně bibliografie pramenů a odborné literatury.
Doporučená literatura
  • BROUČEK, S., PARGAČ, J., SOCHOROVÁ, L., ŠTĚPÁNOVÁ, I. Mýtus českého národa aneb Národopisná výstava českoslovanská. Praha: Univerzita Karlova, 1996.
  • DVOŘÁK, K. Humanistická etnografie Čech. Praha: Univerzita Karlova, 1980.
  • HORÁK, B. Dějiny zeměpisu I.-III.. Praha, 1957.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2015) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2013) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní