Předmět: Etnografické prameny v regionálním výzkumu

» Seznam fakult » FF » KSKA
Název předmětu Etnografické prameny v regionálním výzkumu
Kód předmětu KSKA/ETRV
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kašpar Oldřich, doc. PhDr. CSc.
  • Pokorný Ondřej, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Základní charakteristika etnografického pramene. Praktické využití etnografických pramenů v historických vědních disciplínách. Význam etnografie pro definování etnografických pramenů a pro práci s nimi. Etnografie jakožto disciplina zabývající se lidovou (tradiční) kulturou. Pojem lidové (tradiční) kultury. Úloha etnografie ve vývoji vědy, její vztah k příbuzným disciplínám a její interdisciplinární charakter. Obecné pojmy oboru, obecné a specifické metody zkoumání. Přehled vývoje etnografického bádání v českých zemích s přihlédnutím ke kontextu historických a metodologických proudů v Evropě. Oblasti a okruhy vědecké práce v etnografii, stěžejní jevy lidové kultury. Specifikace poměrů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, problematika národopisných regionů a mikroregionů, lidová kultura v současné společnosti. Vztahy a vazby etnografických pramenů: psaných (osobní a úřední povahy, narativních, literárních), nepsaných ( ústních, lingvistických, hmotných) a obrazových. Instituce uchovávající etnografické prameny (archivy, knihovny, muzea, etnografická pracoviště atd.). Vyhledávání etnografických pramenů a jednotlivé etapy práce s nimi od studia materiálu přes způsob jejich shromažďování, kritiku a interpretaci. Metody a možnosti zkoumání a interpretací. Praktické uplatnění teoretických znalostí v práci s etnografickými prameny na příkladě vybraných okruhů české lidové kultury. Metodika a technika etnografického terénního výzkumu: zásady vedení výzkumu a jeho následného zpracování (základy práce v terénu, zásady styku s informátory, sestavování dotazníků, dokumentace výzkumu) a prezentace (příprava referátů a článků). Získávání hmotných artefaktů, jejich zpracování a využití. Muzejní sbírky, specifický typ etnografického pramene. Poslání odborného pracovníka - etnografa v muzeu, podmínky a předpoklady jeho práce. Zpracování muzejních sbírek. Možnosti využití muzejních fondů v regionálních a specializovaných muzeích. Exkurze: etnografická sbírka Východočeského muzea v Pardubicích, analýza exkurze. Využití základních návyků práce s etnografickými prameny v samostatné práci, prokazující schopnost absolventa samostatně vycházet z rozboru pramenů a zpracovat je až ke konečným závěrům.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je zaměření se na každodenní způsob života venkovského obyvatelstva v průběhu dějin, na jeho obecné a regionální projevy.
Studenti získají znalosti o zdrojích, způsobech a historii výzkumu této problematiky s důrazem na možnosti terénního výzkumu v současnosti, na tvorbu muzejních sbírek a na využití výsledků výzkumu v praxi, zejména v muzejnictví.
Předpoklady
nespecifikováno
KSKA/MEFI a zároveň KSKA/USA

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Posouzení zadané práce

Ke zkoušce student vypracuje písemnou práci o rozsahu minimálně 15 stran (bez příloh), jejíž téma si zvolí po dohodě s vyučujícím. Práce musí být postavena na vyhledávání a zpracovávání etnografických pramenů, vypovídajících o konkrétní problematice ve zvoleném regionu. Student práci vyučujícímu předloží ještě před termínem zkoušky k prostudování. Zkouška pak proběhne formou pohovoru o předložené práci, hodnocení bude odrážet prokázanou schopnost studenta samostatně využít prameny a literaturu ke konkrétním závěrům.
Doporučená literatura
  • viz khv.upce.cz/predmety.
  • viz khv.upce.cz/predmety.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2015) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2013) Kategorie: Sociální vědy 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní