Předmět: Teorie etnicity

» Seznam fakult » FF » KSKA
Název předmětu Teorie etnicity
Kód předmětu KSKA/TEETH
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Horálek Adam, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Počátky etnicity, nacionalismu a národních hnutí 2. Etnikum, národnost, národ, rasa, státní a další identity. 3. Úvod do teorií etnicity a obecná klasifikace přístupů 4. Primordialismus 5. Etnicismus 6. Modernistické přístupy k etnicitě a nacionalismu 7. Kritická analýza jednotlivých přístupů 8. Multikulturalismus, melting pot, stereotypy, národní státy 9. Etnicita jako identita i politický konstrukt; etnické menšiny a většiny; etnika a národy 10. Etnicita jako sekundární identita, aktivita a objektivita etnicity 11. Regionální rozdíly v etnicitě, teorie nacionalismů a jejich klasifikace 12. Gellnerovský diskurz o etnicitě

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je přiblížit studentům vývoj teorií, přístupů a paradigmat, stejně jako vývoj společenského chápání toho, co dnes označujeme jako etnicitu, za účelem relativizace a perspektivizace tohoto fenoménu současnosti. Etnicita je komplexní pojem, který se dostal do popředí akademického zájmu až od 70. let 20. století a v současnosti se jedná o jeden z nejvýznamnějších socio-kulturních fenoménů. Etnicita je v mnoha případech zaměňována za jiné sociálně-politické či ideologické jevy a její hlubší chápání je proto nezbytné, aby absolventi sociální antropologie mohli kriticky přistupovat k množství informací, které dnes používají etnicitu jako zástupný či zaštiťující sociální fenomén. V průběhu kurzu se seznámíme s jednotlivými přístupy a teoriemi etnicity, od primordialismu přes etnicismus až po modernistické přístupy. Tento teoretický diskurz bude doplněn příslušným souborem textů nejvýznamnějších osobností oboru. Bude kladen důraz na aktivní přístup studenta v seminářích i v hodinách. Kurz bude doplněn množstvím příkladů a rozborů etnicity z rozdílných částí světa.
Student se naučí kritickému přístupu k etnickým tématům a bude se orientovat v jednotlivých akademických i laických přístupech k etnicitě. Naučí se perspektivnímu chápání a regionálním odlišnostem fenoménu.
Předpoklady
nespecifikováno
KSKA/UAN1

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Posouzení zadané práce, Rozhovor

Atestace se skládá ze dvou částí - zápočtu před zkouškou a zkoušky. Zápočet před zkouškou: bude udělen po splnění následujících požadavků během semináře: 1) účast na hodinách - student má povolené pouze 2 absence. Další dvě absence jsou povolené s podmínkou, kdy je studujícímu za každou další absenci udělen jeden penalizační úkol v rozsahu min. 5 normostran textu na zadané téma z hodiny. Pokud bude mít studující více jak 4 absence, nemá nárok na zápočet. 2) aktivní účast na hodinách - studující musí mít minimálně 5 uznaných aktivních účastí v semináři, které budou založeny na znalosti povinné literatury, relevantní vstup do diskuze či relevantní prezentace výstupu z výzkumu. Uznání aktivní účasti závisí na kvalitě participace na semináři a hodnotí ji vyučující. 3) student musí odevzdat minimálně 5 esejí/krátkých textů v rozsahu 2 normostrany/1 text na zadané téma. K tomuto účelu si volí student na počátku kurzu skupinu 2-3 osob, se kterými provede příslušné rozhovory. Je nutné aby vybrané osoby absolvovaly všech 5 rozhovorů. Nahrazení teoretickým tématem v odůvodněných případech je možné. O uznání odevzdaných prací rozhoduje vyučující. 4) V případě, že studující je prokazatelně nepřipraven na příslušný seminář, získává penalizační bod, který musí anulovat jednou aktivní účastí navíc. 5) student musí splnit závěrečný zápočtový test, který obsahuje informace ze semináře i z hodiny, a to s minimálním ziskem 70 % bodů. Pro získání zápočtu tedy student musí splnit minimálně docházku N-2, min. 5x aktivní účast, min. 5 odevzdaných a uznaných esejí a zápočtový test se ziskem min. 70 % bodů. Zkouška probíhá formou diskuze nad zvoleným tématem. Téma si volí studující a schvaluje jej vyučující, a to nejpozději 14.1. V diskuzi student musí prokázat schopnost argumentace, znalost relevantní literatury a schopnost propojit informace vybraného tématu s obecnými informacemi. Zvolené téma se musí vztahovat k jednomu z témat kurzu.
Doporučená literatura
  • BARŠA, P., STRMISKA, M. Národní stát a etnický konflikt. Brno: CDK, 1999.
  • CONNOR, W. Ethnonationalism.The Quest for Understanding. Princeton: PUP, 1994.
  • CONVERSI, D. Conceptualizing nationalism. An introduction to Walker Connor´s work. In Connor: Ethnonationalism, s. 1-23.
  • ELCHINOVA, M. Ethnic discourse and group presentation in modern Bulgarian society. Development and Society 30(1), 2001.
  • ERIKSEN, T. Ethnicity and Nationalism. Anthropological Perspectives. London: Pluto, 1993.
  • FENTON, S. Ethnicity.. Cambridge: Polity, 2003.
  • GELLNER, E. Encounters with Nationalism. Oxford: Blackwell.
  • GELLNER, E. Nacionalismus. Brno: CDK, 2003.
  • GELLNER, E. Národy a nacionalismus. Praha: Hříbal (2.vyd.), 1993.
  • GURR, T.R., HARFF, B. Ethnic Conflict in World Politics. Boulder: Westview Press.
  • HÁLFDANARSON, G.,ISAACS, A.K. (eds). Nations and Nationalities in Historical Perspectives. Pisa: Edizioni Plus, 2001.
  • HROCH, M. Pohledy na nacionalismus. Praha: SLON, 2003.
  • HROCH, M. V národním zájmu. Praha, 1999.
  • JENKINS, R. Rethinking Ethnicity. Arguments and Explorations. London: Sage, 1997.
  • SALNER, P. Ethnic polarization under conditions of an ethnically homogenous town. Czech Sociological Review 9(2).
  • SHARP, J. Ethnic group and nation: the apartheid vision in South Africa. In Boonzaier and Sharp, 1988.
  • SKALNÍK, P. Tribe as colonial category. In Boonzaier and Sharp (eds): South African Keywords. Cape Town: David Philip, 1988.
  • SKALNÍK, P. Union soviétique-Afrique du Sud: les ´théories´ de l´etnos.(též anglická verze). Cahiers d'Etudes Africaines, 1988.
  • WICKER, H. R. (ed.). Rethinking Nationalism and Ethnicity. The Struggle for Meaning and Order in Europe. Oxford: Berg, 1997.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Humanitní studia (2016) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Humanitní studia (2013) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní