Předmět: Systém celoživotního vzdělávání

» Seznam fakult » FF » KVV
Název předmětu Systém celoživotního vzdělávání
Kód předmětu KVV/CZVZ
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hájková Lucie, Mgr.
  • Škoviera Albín, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vymezení a vztah základních pojmů v konceptu celoživotního vzdělávání a učení. Vybrané problémy celoživotního vzdělávání a učení. Vznik a vývoj ideje celoživotního vzdělávání, vliv mezinárodních organizací a myšlenka celoživotního učení. CŽV v mezinárodním kontextu. Realizační strategie a příklady CŽV. Vzdělávání v institucích neformálního vzdělávání. Memorandum o celoživotním učení. Vzdělávání dospělých a vzdělávání seniorů. Společnost vědění; formální a neformální vzdělávání. Občanské a zájmové vzdělávání dospělých. Firemní (podnikové) vzdělávání. Kompetenční přístup ve vzdělávání a rozvoji lidských zdrojů. Strategie celoživotního učení ČR (2007) - hlavní strategické směry a možnosti rozvoje. Strategie celoživotního učení ČR - analýza a identifikace vybraných problémů v oblasti dalšího vzdělávání. Implementační plán Strategie celoživotního učení ČR (2009) - charakteristika klíčových okruhů významných pro rozvoj nabídky a možností CŽV.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout studentům vhled do vývoje a současného stavu problematiky ideje a koncepce celoživotního vzdělávání ve světě a u nás. Seznámí studenty s perspektivním vývojem problému a platnými dokumenty. Soustředí se na analýzu českých i evropských dokumentů a jejich dopadu v praxi.
Student bude schopen orientace v systému celoživotního vzdělávání. Bude schopen organozačně připravit nabídku celoživotního vzdělávání.
Předpoklady
nespecifikováno
KVV/ZPED2

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Posouzení zadané práce, Prezentace

- individuální nebo skupinová písemná seminární práce (do 6 NS), prezentovaná a recenzovaná v tezích na semináři. závěrečný test
Doporučená literatura
  • Memorandum o celoživotním učení (2000). online, 2-11-2010 Dostupné na: http://www.nvf.cz/archiv/memorandum/obsah.htm..
  • Strategie celoživotního učení ČR. Praha : Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, 2007. 90 s. ISBN 978-80-254-2218-2..
  • Školská reforma pokračuje : výroční zpráva o stavu a rozvoji vzdělávací soustavy České republiky v roce 2008. Díl I., Vzdělávání v roce 2008 v datech. Zpracovatel Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Praha : Ústav pro informace ve vzdělávání, 2009. 121 s. ISBN 978-80-211-0584-3..
  • PRŮCHA, J. (ed.). Pedagogická encyklopedie. Praha : Portál, 2009. 936 s. ISBN 978-80-7367-546-2..
  • VETEŠKA, J. Kompetence ve vzdělávání dospělých : pedagogické, andragogické a sociální aspekty. Praha : Univerzita Jana Amose Komenského, 2010. 200 s. ISBN 978-80-86723-98-3..
  • VETEŠKA, J. Proměny školního vzdělávání v biodromálním kontextu. Praha : Verlag Dashöfer, 2011. 180 s. ISBN 978-80-86897-39-4..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Humanitní studia (2013) Kategorie: Filozofie, teologie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Humanitní studia (2016) Kategorie: Filozofie, teologie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní