Předmět: Muzeologie II

» Seznam fakult » FF » UHV
Název předmětu Muzeologie II
Kód předmětu UHV/MUZ2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šebek František, PhDr.
Obsah předmětu
Prezentační činnost muzea. Obecné uvedení do problematiky prezentační činnosti muzeí. Výstavní činnost: fáze projektování (plánování) výstav; tvůrčí příprava . Muzejní výstava jako zvláštní forma vizualizovaného poselství sbírek (příklady z muzejní "výstavní abecedy"). Nové trendy muzejního výstavnictví a hledání prostředků aktivizace návštěvníka. Formy a metody zjišťování efektu působení muzea na veřejnost, průzkum návštěvníků a "nenávštěvníků". Architektura muzeí, uspořádání budov a jejich umístění Architektura muzeí z hlediska historického vývoje a současných trendů. Budovy muzeí z hlediska funkčního členění prostor a jejich vybavení. Budovy muzeí a souvislosti s infrastrukturou místa působení. Vybrané kapitoly z muzejního managementu. Hlavní trendy managementu neziskových organizací pro 21. stol. z pohledu muzejnictví. Význam a metody stanovení cílů (vize) muzea a úloha plánování; zásady a styly řízení muzea; způsoby stanovení nákladů. Získávání sponzorů (uvedení do metod fundraisingu). Public relations a muzea. Muzeum a veřejnost - její struktura a volba vhodných forem komunikace. Muzeum v digitálním světě - výhledy a mantinely. Bezpečnostní management a specifika krizového managementu. Muzea a výhledy budoucnosti. Typologie muzeí. Síť muzeí v ČR a její změny. Problematika vlastivědných muzeí v ČR, verzus muzea specializovaná. Postavení muzeí regionálních a úloha muzeí obecních. Problematika "galerií" jako článku sítě muzejních institucí.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s jednotlivými formami a způsoby prezentace muzejních sbírek veřejnosti, zejména s problematikou výstavní činnosti. Dostanou poučení o způsobech evaluace prezentační činnosti muzeí o uplatnění principu marketingu a seznámí se s problematikou managementu muzeí (resp. neziskových organizací), včetně public relations a fundraisingu.
Posluchači získají praktické znalosti tvorby prezentačních programů muzea, zejména budou schopni navrhovat muzejní výstavy a zpracovat jednodušší dokumenty tvůrčí přípravy muzejních výstav; budou připraveni aplikovat vhodné metody evaluace prezentačních programů muzeí, obsahově navrhovat vhodné programy propagace a popularizace činnosti muzeí.
Předpoklady
nespecifikováno
UHV/MUZ1

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Znalosti odpřednášené látky a základní literatury, které budou ověřeny testem.
Doporučená literatura
  • Preventivní ochrana sbírkových předmětů (Kolektiv autorů).. Praha Národní muzeum, 2000.
  • Zákon č. 122/200 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy (Sbírka zákonů ČR.
  • Armstrong, M. Jak být lepším manažerem.. Praha Victoria Publishing, 1995.
  • Beneš, J. Kulturně výchovná činnost muzeí. Praha SPN, 1981.
  • Beneš, J. Muzejní prezentace.. Praha Národní muzeum, 1981.
  • Drucker, P. Výzvy managementu pro 21. století.. Praha Management Press, 2000.
  • Jirásek, P. - Tlachová, K. Zásady ochrany muzeí a kulturních instituc. Praha AMG a ICOM, 1998.
  • Kesner, L.ml. Muzeum umění v digitální době (Vnímání obrazů a prožitek v soudobé společnosti).. Praha Národní galerie, 2000.
  • Lesly, Philip. Public relations. Praha Victoria Publishing, 1991.
  • Stránský, Z. Z. Úvod do studia muzeologie. Brno Masarykova univerzita, 2000.
  • Tlachová, K. Profesní etický kodex ICOM / Doporučení UNESCO o muzeích, kulturním a přírodním dědictví. Praha AMG a ICOM, 1994.
  • Weidacher, Friedrich. Príručka všeobecnej muzeológie. Bratislava Národné múzeum, 1999.
  • Žalman, Jiří a kolektiv. Příručka muzejníkova I. Praha - Brno, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Ochrana hmotných památek (dvouoborové) (2012) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Spisová a archivní služba (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní