Předmět: Historická regionalistika II

» Seznam fakult » FF » UHV
Název předmětu Historická regionalistika II
Kód předmětu UHV/REG2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Halířová Martina, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Prameny k sociálním dějinám Prameny k dějinám obcí Urbanizace, urbanismus Bádání v urbárních dějinách Vývoj toponomastiky Toponyma Kroniky a jejich vývoj Kronika jako pramen Hmotné prameny v regionálním bádání Pomníky a jejich význam Historická geografie Etnografie a význam pro regionální bádání

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce
Výstupy z učení
Cílem předmětu je rozšířit u studentů poznatky a praktické schopnosti badatelské práce v oblasti historické regionalistiky, které získali v předešlém kursu REG1. Hlavní důraz je položen na představení pramenné základny regionální historie (textové a obrazové dokumenty, hmotné památky aj.) a možností jejich badatelského uchopení a interpretace. Seminární část předmětu je věnována prezentaci rozpracovaných témat ročníkových prací jednotlivých studentů.
Student při samostatném zpracování ročníkové práce všestranně prohloubí své znalosti pramenné základny v oblasti regionálního historického bádání.
Předpoklady
nespecifikováno
UHV/REG1

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Posouzení zadané práce, Rozhovor

Aktivní účast na výuce (max 2 absence). Samostatná prezentace dílčích výsledků, dosažených při zpracovávání ročníkové práce, jejíž téma si student zvolí po dohodě s vyučujícím v závěru předchozího kurzu REG1 - práce se bude týkat pramenů a jejich interpretace. Podmínkou k zapsání zkoušky je odevzdání ročníkové práce v rozsahu nejméně 10 stran normovaného strojopisu s poznámkovým aparátem, seznamem využité literatury a její prezentace formou ppt. Písemnou student odevzdá nejpozději týden před termínem ústní zkoušky, není-li stanoveno jinak. Vyhodnocení samostatné písemné práce je součástí výsledné klasifikace.
Doporučená literatura
  • Kuča, K. Regionalita architektury venkovských kostelů v českých zemích, in: Muzejní a vlastivědná práce/32. Časopis Společnosti přátel starožitností /102, 1994, č. 4, s. 193-232. Praha, 1994.
  • Soupisy památek uměleckých a historických v království Českém (51 svazků podle bývalých politických okresů, vycházelo od r. 1897 - nedokončeno).
  • Bůžek, V. Regionální dějiny v České republice. Stav a perspektivy bádání s důrazem na raný novověk, in: VIII. Sjezd českých historiků - Hradec Králové 10. - 12. září 1999 (red. Jiří Pešek). Praha, 2000.
  • Karel Kuča. České, moravské a slezské zvonice.. Praha, 1995.
  • Kobesová, M.; Sýkorová, E.; Šandová, M. (red.). Regionální výzkum a jeho využití v praxi (Materiály z konference konané v Muzeu Dr. B. Horáka v Rokycanech dne 26. - 27. 8. 2000 u příležitosti 95. výročí zpřístupnění muzejních sbírek veřejnosti), Sborník Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, Suppl. Historie 9/2000. Rokycany, 2000.
  • Kol. autorů:. Kamenné kříže Čech a Moravy.. Praha, 1997.
  • Kordiovský, E. a kol. (red.). Ústřední moc a regionální samospráva, XXIII. mikulovské sympozium - IV. sympozium "Spojující a rozdělující na hranici" (5.-7. října 1993). Brno, 1995.
  • Navrátil, I. (red.). J. V Šimák a poslání regionální historiografie v dnešní době (Sborník referátů z vědecké konference konané ve dnech 10.-11. května 1996 v Turnově a na Hrubé Skále), Z Českého ráje a Podkrkonoší, supplementum 2. Semily: Státní okresní archiv, 1996.
  • Semotanová, E. Kartografie v historické práci. Praha: Historický ústav, 1998.
  • Vorel, P. Základy historické regionalistiky (Metodika výzkumu a interpretace pramenných zdrojů regionálních dějin). Pardubice, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Ochrana hmotných památek (dvouoborové) (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Ochrana hmotných památek (dvouoborové) (2012) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Spisová a archivní služba (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní