Předmět: Šlechta mezi centrem a regionem v raném novověku

» Seznam fakult » FF » UHV
Název předmětu Šlechta mezi centrem a regionem v raném novověku
Kód předmětu UHV/SCR
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubeš Jiří, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Urozenost a tituly (Vladislavské zřízení zemské, Obnovené zřízení zemské, vyšší a nižší šlechta, starožitné a novožitné rody, nobilitační politika, reflexe urozenosti, Řád zlatého rouna...) 2. Majetková základna (formy vlastnictví, dynamický trh se statky, období nestability majetku, fideikomisy jako řešení nestability, od českých faraónů k federální aristokracii, převrat v 20. a 30. letech 17. století, geografický horizont pozemkové držby pobělohorské aristokracie, nejbohatší rody, rozsah jejich majetku, velkostatkové podnikání, manufaktury a hospodářské reformy 18. století...) 3. Kariéra (zemské úřady a český zemský sněm, dvorské úřady a jejich náplň, životní světy Habsburků, život u dvora, Vídeň jako rezidence Habsburků, Praha a Brno jako sídla zemských úřadů, služba ve vojsku, v diplomacii, v řadách katolické církve...) 4. Rodina a sociální sítě (patriarchální model tzv. celého domu, vztahy v rodině, postavení manželky, matky, rodové aliance, švagři, tchýně apod.; fenomén komunikace ústní a psaná, role dopisů) 5. Každodenní a sváteční život (itineráře, ceremoniál, strava, oblečení, koně, šlechtické zábavy, hudba, divadlo, lov, tanec, míčovny...) 6. Šlechta a paměť (nadgenerační zodpovědnost, formy reprezentace, rezidence jako médium, hrobky jako místa paměti, deníky a paměti jako místa uchovávání paměti)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu bude pojednat o šlechtě usazené v Čechách a na Moravě od počátku 16. do poloviny 18. století a jejím světě. Půjde o to představit základní pilíře její stavovské identity, a to nadgenerační pocit společenské výjimečnosti, tituly, majetek, společenské uplatnění, rodinné zázemí a životní styl.
Posluchač získá základní znalosti o proměně šlechty ve střední Evropě mezi husitstvím a osvícenstvím. Naučí se vnímat šlechtu ve střední Evropě jako společensky exkluzivní vrstvu, jež se podílela na vládě v habsburské monarchii, v českých zemích, ale byla i pozemkovou vrchností. Srovnání vývoje v různých částech habsburské monarchie pak posluchači ukáže, jak se postupně vytvářela nadnárodní šlechta s kosmopolitním životním stylem, to však neznamená, že by pro ni nebylo klíčové ukotvení v konkrétním regionu.
Předpoklady
Posluchač musí mít zvládnuté dějiny novověku a musí znát alespoň základy anglického a německého jazyka.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

ústní zkouška (seznam minimálně 10 titulů literatury)
Doporučená literatura
  • ASCH, Ronald G. Nobilities in Transition 1550-1700. Courtiers and Rebels in Britain and Europe. London, 2003.
  • BŮŽEK, Václav ? HRDLIČKA, Josef ? KRÁL, Pavel ? VYBÍRAL, Zdeněk. Věk urozených. Šlechta v českých zemích na prahu novověku. Praha, 2001.
  • BŮŽEK, Václav a kol. Světy posledních Rožmberků. Praha, 2011.
  • CERMAN, Ivo. Šlechtické kultura v 18. století. Filozofové, mystici, politici. Praha, 2011.
  • EVANS, Robert J. W. Vznik habsburské monarchie 1550-1700. Praha, 2003.
  • HOLÝ, Martin. Zrození renesančního kavalíra. Výchova a vzdělávání šlechty z českých zemí na prahu novověku (1500-1620). Praha, 2010.
  • KNOZ, Tomáš. Pobělohorské konfiskace. Moravský průběh, středoevropské souvislosti, obecné aspekty. Brno, 2006.
  • KUBEŠ, Jiří. Trnitá cesta Leopolda I. za říšskou korunou (1657-1658). Volby a korunovace ve Svaté říši římské v raném novověku. České Budějovice, 2009.
  • MAŤA, Petr. Svět české aristokracie (1500-1700). Praha, 2004.
  • PEČAR, Andreas. Die Ökonomie der Ehre. Der höfische Adel am Kaiserhof Karls VI. (1711-1740). Darmstadt, 2003.
  • POLLEROSS, Friedrich B. Die Kunst der Diplomatie. Auf den Spuren des kaiserlichen Botschafters Leopold Joseph Graf von Lamberg (1653-1706). Petersberg, 2010.
  • PREISS, Pavel. František Antonín Špork a barokní kultura v Čechách. Praha a Litomyšl, 2003.
  • SMÍŠEK, Rostislav. Císařský dvůr a dvorská kariéra Ditrichštejnů a Schwarzenberků za vlády Leopolda I.. České Budějovice, 2009.
  • VALENTA, Aleš. Lesk a bída barokní aristokracie. České Budějovice, 2011.
  • WINKELBAUER, Thomas. Fürst und Fürstendiener: Gundaker von Liechtenstein, ein österreichischer Aristokrat des konfessionellen Zeitalters. Wien und München, 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny: Regionální (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní