Předmět: Základy poznávání historických staveb I

» Seznam fakult » FF » UHV
Název předmětu Základy poznávání historických staveb I
Kód předmětu UHV/STAV1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Václavík Radek František, Mgr.
  • Škabrada Jiří, prof. Ing. arch. CSc.
Obsah předmětu
Poznávání stavebního vývoje zahrnuje schopnosti uměleckohistorické analýzy, rozboru archivních pramenů, stavebně-technologické, konstrukční analýzy, ale také znalosti o vývoji obytného standardu, obecném vývoji stavitelství, sociálního kontextu apod. Student by měl mít příležitost rozšířit svoje analytické a dedukční schopnosti při vnímání svého životního prostředí, v němž stavební díla tvoří významnou strukturální podstatu. Měl by vnímat historické stavby nejenom z estetické roviny, ale jako komplexní historické hmotné prameny.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem je rozvinout znalosti v těchto oblastech: Metodologie poznávání vývoje historických staveb. Význam detailního poznání staveb pro identifikaci a ochranu kulturních hodnot. Historie oboru stavební historie v kontextu vývoje dějin umění, památkové péče, technických oborů. Specifika archivní badatelské práce pro stavebněhistorické průzkumy, práce s plánovými, účetními, textovými, obrazovými prameny, kritické hodnocení pramenů. Základní principy urbanistického, architektonického, konstrukčního rozboru stavebního díla. Problematika uměleckohistorického, památkového, kulturně historického hodnocení stavebního díla. Práce s výsledky stavebněhistorického průzkumu v praxi památkové péče a dalších oborů. Specifika terénní dokumentace historických staveb, moderní nedestruktivní metody. Průzkumy větších urbanistických a krajinných celků - metody poznání, interpretace. Odborná exkurze na vybranou historickou stavbu.
Student by měl mít příležitost rozšířit svoje analytické a dedukční schopnosti při vnímání svého životního prostředí, v němž stavební díla tvoří významnou strukturální podstatu. Měl by vnímat historické stavby nejenom z estetické roviny, ale jako komplexní historické hmotné prameny.
Předpoklady
Předpokládá se absolvování předmětu PHSK a KHIS 1, 2 v bakalářském stupni studia nebo velký osobní zájem o problematiku.

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce

Aktivní kooperace - formulování vlastních názorů a postojů na vyzvaná témata. Podrobné seznámení s jednou historickou stavbou a zpracování jejího rozboru a interpretace stavebního vývoje. Přečtení základní doporučení literatury, prověření znalosti obsahu je součástí zkoušky.
Doporučená literatura
  • Periodikum. Průzkumy památek.
  • RAZÍM, V., MACEK, P. (edd.). Zkoumání historických staveb. Praha, 2011. ISBN 978-80-86516-41-7.
  • Sborník z konferencí. Svorník. Praha.
  • Škabrada, J. Konstrukce historických staveb. Praha, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny: Péče o kulturní dědictví (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny: Regionální (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní