Předmět: Specializované ošetřovatelství v radiologii a onkologii

» Seznam fakult » FZS » KIR
Název předmětu Specializované ošetřovatelství v radiologii a onkologii
Kód předmětu KIR/K8TRP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vaňásek Jaroslav, doc. MUDr. CSc.
  • Spitzer Dušan, MUDr. Ph.D., MBA
  • Horáčková Kateřina, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Rozdělení radiologických metod. Zopakování fyzikálních podstat. Ochrana před ionizačním zářením. Kontrastní látky užívané v diagnostice, nežádoucí reakce na ně. Zásady ošetřovatelské péče při těchto příhodách. Obecná onkologie: karcinogeneze, charakteristika růstu nádoru, nádorová nomenklatura. Přehled rizikových faktorů vzniku tumorů, zásady primární prevence a časné detekce maligních onemocnění (sekundární prevence). Statistické metody v onkologii, hodnocení výsledků léčby. Základní léčebné metody v onkologii (chirurgie, radioterapie, chemoterapie, bioterapie - modifikátory biologické odpovědi, transplantace kostní dřeně). Komplikace protinádorové léčby - rizikové faktory, způsoby ošetřovatelské péče o nemocné s poruchami hybnosti, neuropatiemi, poruchami kožní integrity, myelosupresí, poruchami orgánů (nefrotoxicita, hepatotoxicita, kardiotoxicita, plicní fibróza). Snížení kvality života u onkologicky nemocných, shrnutí příčin a rizikových faktorů vzniku poruch, jejich diagnostika - škály hodnocení. Prevence a zvládání zhoršení kvality života u onkologicky nemocných. Lázeňská a rekondiční péče. Zdroje ionizujícího záření v radioterapii. Ochrana před vlivy ionizujícího záření. Bezpečnost při práci s cytostatiky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout studujícím nejdůležitější informace z oborů onkologie a radiologie. Dále pak seznámit studující s epidemiologií nádorů v České republice a specifickou problematikou nádorových onemocnění z jednotlivých klinických oborů.
Studující zná obecnou a specifickou problematiku nádorových onemocnění včetně diagnostiky, léčby a zásad u onkologicky nemocných. Studující zná základní rozdělení radiologických metod a orientuje se v problematice ochrany před vlivy ionizujícího záření včetně platné legislativy vztahující se k tomuto tématu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Splnění povinné účasti na přednáškách. Splnění písemného testu nebo ústní zkoušky dle rozhodnutí garanta předmětu.
Doporučená literatura
  • KLENER P a kol. Základy klinické onkologie. 1. vyd. Praha: Galén, 2011.
  • TRACHTOVÁ E, TREJTNAROVÁ G, MASTILIAKOVÁ D. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. 3. nezměněné vyd. Brno: NCO NZO, 2013.
  • VOMÁČKA J. Zobrazovací metody pro radiologické asistenty. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2012.
  • VORLÍČEK J, ABRAHAMOVA J, VORLÍČKOVÁ H. Klinická onkologie pro sestry. 2. přeprac. vyd. Praha: Grada Publishing, 2012.
  • VORLÍČEK J. Onkologie. 1. vyd. Praha: Triton, 2012.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Perioperační péče v gynekologii a porodnictví (2016) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní