Předmět: Radioterapie II.

» Seznam fakult » FZS » KIR
Název předmětu Radioterapie II.
Kód předmětu KIR/P4RDT
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Petera Jiří, prof. MUDr. Ph.D.
  • Vaňásek Jaroslav, doc. MUDr. CSc.
  • Došelová Hana
Obsah předmětu
Rozhodnutí o léčbě, ozařovací předpis. Předpis dávky a frakcionace. Plánovací objemy pro tumor, určení orgánů v riziku radiačního poškození. Fixace a imobilizace pacienta, různé ozařovací polohy. Využití laserového zaměření Lokalizace na simulátoru, plánovací CT. Využití konturovacího systému. Zakreslení nádorových objemů a orgánů v riziku radiačního poškození. Fúze plánovacího CT s MR a PET-CT. Izocentrická technika, technika ohnisko-kůže. Ozařovací pole. Izodózy a práce s nimi. Konvenční techniky radioterapie (protilehlá pole, BOX, křížový oheň, konvergentní pole, tečná pole). Využití klínů, kompenzačních filtrů. Napojování polí, využití vykrývacích bloků, asymetrických polí. Stanovení dávky, ICRU doporučení. Konformní techniky radioterapie, dávkově objemové histiogramy, mnoholistový kolimátor. Optimalizace a hodnocení kvality ozařovacího plánu. Simulace ozařovacích polí a zadání do verifikačního systému. Denní nastavení pacienta, kontroly portálovým zobrazením. Využití metod obrazem naváděné radioterapie. In vivo dozimetrie. Využití komplanárních a nekomplanárních polí při konformní radioterapii. Ozařování kyvem. Princip radioterapie s modulovanou intenzitou, plánování radioterapie s modulovanou intenzitou. Fyzikální verifikace radioterapie s modulovanou intenzitou. Klinické využití radioterapie s modulovanou intenzitou Indikace, plánování a provedení stereotaktické radioterapie. Biologický cílový objem, využití dynamických zobrazovacích metod. Indikace a plánování ozařování elektronovými svazky. Radioterapie kraniospinální osy. Velkoobjemové techniky radioterapie (ozáření dutiny břišní, polotělové ozařování, ozařování lymfomů). Celotělové ozařování. Intraoperační radioterapie. Principy plánování a provedení tomoterapie, ozařování cyberknifem. Paliativní radioterapie, techniky, dávky, indikace, efekt. Postup při přerušení série radioterapie, reozáření. Indikace, plánování a dávková schémata radioterapie nenádorových onemocnění. Historie brachyterapie, radioizotopy používané v radioterapii, manuální a automatický afterloading. Historie brachyterapie, radioizotopy používané v radioterapii, manuální a automatický afterloading. Výhody a nevýhody brachyterapie s nízkým, vysokým a pulsním dávkovým příkonem. Plánování intersticiální brachyterapie a brachyterapie u gynekologických nádorů. Plánování intraluminární brachyterapie a muláží. Struktura pracoviště brachyterapie Použití radiobiologických modelů v praxi. Plánování brachyterapie. Protizánětlivá rentgenová terapie. Hypertermie. Centrální ředění cytostatik.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou radiační onkologie. Studenti si postupně osvojí základní vědomosti a dovednosti z organizace onkologické péče, s možnostmi kombinace jednotlivých léčebných postupů a principů účinku záření. Jsou vyloženy jednotlivé ozařovací techniky, včetně plánování léčby zářením u onkologických, ale i u nenádorových diagnóz.
Studenti si osvojí vědomosti a dovednosti v rozsahu sylabu přednášek a cvičení a budou připraveni je aplikovat v klinické praxi radioterapie.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Splnění povinné 80% účasti na cvičeních, seminářích.
Doporučená literatura
  • NOVOTNÝ, J.; VÍTEK, P.; PETRUŽELKA, L. Klinická a radiační onkologie pro praxi. 1. vyd. Praha : Triton, 308 s., 2005.
  • PETERA, J. et al. Intraluminární brachyterapie. Praha: Galén, 2001.
  • PETERA, J. et al. Obecná onkologie. Praha: Karolinum, 2005. ISBN 80-246-0968-1.
  • SOUMAROVÁ, R.; HOMOLA, L. Intersticiální brachytherapie. 1. vyd. MU Brno, Standardy radiační onkologie/radioterapie: www.srobf.cz, 2006. ISBN 20070913.
  • ŠLAMPA, P.; PETERA, J. et al. Radiační onkologie. Praha: Galén, Karolinum, 2007.
  • ŠLAMPA, P. et al. Radiační onkologie v praxi. Brno: Masarykův onkologický ústav, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Radiologický asistent (2014) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Radiologický asistent (2013) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní