Předmět: Ošetřovatelství ve vybraných klinických oborech

» Seznam fakult » FZS » KKO
Název předmětu Ošetřovatelství ve vybraných klinických oborech
Kód předmětu KKO/K6OSD
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lochman Jiří, MUDr. Ph.D.
  • Stuchlík David, MUDr.
  • Vrbacký Aleš, MUDr.
  • Pellant Arnošt, prof. MUDr. DrSc.
  • Holubová Ilona, Mgr.
Obsah předmětu
Anatomie a fyziologie sluchového analyzátoru, základní poruchy sluchu a jejich léčebné možnosti. Symptomatologie, diagnostika a léčba zánětů ucha, nosu, vedlejších nosních dutin, hltanu a jejich komplikací. Symptomatologie, diagnostika a základy léčby zhoubných nádorů v ORL. Dušnost a příčiny dušnosti z uzávěru horních cest dýchacích. Nemocný po tracheotomii a laryngektomii. Péče o tracheální kanylu, odsávání z dýchacích cest. Traumatologie v ORL. Epistaxe. Úvod, poznámky z anatomie a fyziologie zrakového analyzátoru, základní poruchy. Zevní a nitrooční záněty. Katarakta a glaukom, oční úrazy. Oftalmochirurgie. Úvod do stomatologie - členění oboru, anatomie, fysiologie. Základy záchovné stomatologie, parodontologie, prevence, protetika, ortodoncie. Dentoalveolární chirurgie. Čelistní chirurgie, orofaciální traumatologie, onkologie. Anatomie a fyziologie kůže. Rozdělení kožních chorob. Kožní choroby ze zevních příčin. Péče o pleť. Dermatomykózy, alergická onemocnění. Fotobiologie. Pohlavní choroby. Demonstrace základních vyšetření v otorinolaryngologii (otoskopie, rinoskopie,faryngoskopie, laryngoskopie). Vyšetřování sluchu, demonstrace základních typů sluchadel. Ošetřovatelský proces u nemocného po tracheotomii a laryngektomii. Péče o tracheální kanylu, odsávání z dýchacích cest. Příjem potravy jícnovou sondou. Základní oftalmologická vyšetření a ošetření. Ošetřovatelský proces u nemocného po oční operaci. Základní stomatologická vyšetření a odběry materiálů. Ošetřovatelský proces u nemocného s ekzémem, lupénkou. Ošetřovatelský proces u nemocného s bércovým vředem.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními vyšetřovacími metodami, ošetřovatelskou péčí a první pomocí při urgentních stavech v otorinolaryngologii, s péčí o tracheotomovaného nemocného a s příznaky zánětlivých a onkologických onemocnění v ORL oblasti. S refrakčními vadami, zákaly očních médií, zánětlivými nemocemi oka, problematikou očních úrazů, a základy sociální problematiky slabozrakosti a slepoty. S diagnostikou a prevencí onemocnění zubů a tkání dutiny ústní. Dále jsou vysvětleny základy záchovné, chirurgické, protetické a dětské stomatologie včetně ortodoncie a parodontologie. Studenti se seznámí se základními skupinami kožních nemocí a s možnostmi jejich přenosu, léčení i prevence. Samostatná část je věnována pohlavně přenosným chorobám včetně hlášení a depistáže.
Student získá základní přehled v oborech otorinolaryngologie, dermatovenerologie, oftalmologie a stomatologie.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Splnění povinné 80% účasti na cvičeních, seminářích. Splnění písemného testu.
Doporučená literatura
  • Astl, Jaromír. Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku : pro bakaláře, obor ošetřovatelství. Praha: Karolinum, 2012. ISBN 978-80-246-2053-4.
  • Dostálová, T.; Seydlová M. a kol. Stomatologie. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2008.
  • Jirásková M. Dermatovenerologie. Učební texty pro bakaláře. Praha, Karolinum 2003, 223 s.
  • Kraus, H. a kol. Kompendium očního lékařství. 1. vyd. Praha, Grada Publishing 1997, 360 s. (Povinné učivo v rozsahu s. 23-48, 63-160, 161-172, 259.
  • Kvapilíková K. Anatomie a embryologie oka. 1. vyd Brno, IDPVZ 2000, 206 s. (Povinné učivo v rozsahu s. 1-20).
  • PELLANT, A.; MEJZLÍK, J.; ŠKVRŇÁKOVÁ, J.; HLAVÁČKOVÁ, E.; BLANAŘ, V. Učební texty z otologie pro studenty nelékařských zdravotnických oborů.
  • Resl V. a kolektiv. Učební texty pro bakalářské studium dermatovenerologie. Praha,Karolinum, 1997, 138 s.
  • ŠLAPÁK, I.; JANEČEK, D.; LAVIČKA, L. Základy otorinolaryngologie a foniatrie pro studenty speciální pedagogiky. Brno: Klinika dětské ORL LF MU a FN BRNO, 2009.
  • Vosmík, F. Dermatovenerologie. Praha, Karolinum 2001, 396 s. (Povinné učivo v rozsahu s. 24-42, 373-378).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Všeobecná sestra (2014) Kategorie: Zdravotnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Všeobecná sestra (2013) Kategorie: Zdravotnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní