Předmět: Mikrobiologie, epidemiologie, imunologie a hygiena

» Seznam fakult » FZS » KOS
Název předmětu Mikrobiologie, epidemiologie, imunologie a hygiena
Kód předmětu KOS/P2MEI
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Boštíková Vanda, prof. doc. RNDr. Ph.D.
  • Hanovcová Irena, RNDr. CSc.
  • Chlíbek Roman, prof. MUDr. Ph.D.
  • Šošovičková Renáta, MUDr.
  • Smetana Jan, doc. MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do lékařské mikrobiologie. Morfologie mikroorganizmů, taxonomie, metabolismus. Mikroflóra lidského těla, vztahy mikrobů a hostitele. Imunita, onemocnění imunitního systému. Úvod do epidemiologie - cesty přenosu infekčních onemocnění, články epidemického procesu. Specifika šíření infekčních onemocnění v podmínkách armády a za krizových situací. Epidemiologické šetření v ohnisku epidemie. Protiepidemická opatření. Význam a základní zásady prevence infekčních onemocnění v podobě očkování. Epidemiologie respiračních přenosných onemocnění. Epidemiologie střevních přenosných onemocnění. Epidemiologie nákaz přenášených krví (virové hepatitidy, HIV aj.). Dezinfekce, dezinsekce, sterilizace, dekontaminace (přípravky, postupy a přístroje). Principy transportu a ošetřování osob s vysoce nebezpečnou nákazou. Globální strategie podpory zdraví, strategie veřejného zdraví v aktuálních podmínkách. Životní styl a možnosti ovlivňování změnou stravovacích a pohybových zvyklostí. Fyzikální a chemické rizikové faktory životního a pracovního prostředí. Zdravotní rizika spojená s výživou, protektivní faktory nutrice, food terorismus. Hygienické aspekty vybraných zdravotnických zařízení a zdravotnických pracovních činností, osobní ochranné pomůcky. Odběr a transport infekčního materiálu. Mikroskopická technika. Dezinfekce, dezinsekce, sterilizace, dekontaminace (postupy a přístroje). Principy transportu a ošetřování osob s vysoce nebezpečnou nákazou. Osobní ochranné pomůcky - individuální hygiena. Vyšetření zdravotní nezávadnosti potravin. Vyšetření zdravotní nezávadnosti vody - systém zásobování vodou.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy oborů mikrobiologie, epidemiologie, imunologie a hygiena se zaměřením na práci zdravotnického záchranáře.
Student chápe souvislosti vzniku a šíření infekčních nákaz, dovede zvolit základní represivní a preventivní protiepidemická opatření. Absolvent bude schopen řešit problematiku rizik z pracovního prostředí, provádět monitoring životního prostředí a životního stylu, navrhovat opatření vedoucí ke zlepšení zdravotního stavu a ke snížení rizika poškození zdraví. Absolventi se orientují v otázkách prevence a zdravého životního stylu, hygieny výživy, pracovního a životního prostředí a hygieny zdravotnických zařízení.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Splnění povinné 80% účasti na cvičeních, seminářích. Splnění písemného testu nebo ústní zkoušky dle rozhodnutí garanta předmětu.
Doporučená literatura
  • GÖPFERTOVÁ, D.; JANOVSKÁ, D.; DOHNAL, K. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, hygiena. Učebnice pro střední a vyšší odborné zdravotnické školy. 2. vyd. Praha: Triton, 1999.
  • GOPFERTOVÁ Dana, PAZDIORA Petr, DÁŇOVÁ Jana. Epidemiologie. Obecná a speciální epidemiologie infekčních nemocí. Karolinum, 2013.
  • HAMPLOVÁ Ludmila. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, hygiena pro bakalářské studium a všechny typy zdravotnických škol. Triton, 2015.
  • CHLÍBEK, R.et al. Vojenská epidemiologie, základy obecné epidemiologie pro studenty Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. FVZ Hradec Králové, 2008.
  • SCHINDLER, J. Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. 1. vyd. Praha: Grada, 2009.
  • ŠINDELÁŘ R. et al. Vojenská epidemiologie, dezinfekce, sterilizace a dekontaminace. FVZ, Hradec Králové, 2006.
  • TICHÁČEK B. Základy epidemiologie. Galén, Praha, 1997.
  • TUČEK Milan a kol. Hygiena a epidemiologie. Karolinum, 2012.
  • VOTAVA, M. Lékařská mikrobiologie obecná. Brno: Neptun, 2001.
  • VOTAVA, M. Lékařská mikrobiologie speciální. Brno: Neptun, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Zdravotnický záchranář (2013) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní