Předmět: Komunikace a interaktivní procesy

» Seznam fakult » FZS » KOS
Název předmětu Komunikace a interaktivní procesy
Kód předmětu KOS/P3KOI
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vítková Jana, Mgr.
  • Kročilová Lucie, Mgr. DiS.
  • Kopecký Michal, Mgr. et Mgr.
  • Šoukalová Kristýna, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Poruchy v interpersonální komunikaci, komunikace s problémovými typy jedinců (typy pacientů). Komunikace s klientem se závažným onemocněním, s umírajícím, s pozůstalými. Interkulturní komunikace. Specifika komunikace s klienty v různých vývojových etapách. Komunikace ve vybraných klinických oborech. Interkulturní komunikační problémy, prostředky usnadňující interkulturní komunikaci. Mezioborová komunikace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Předmět navazuje na poznatky z obecné psychologie a pedagogiky a rozvíjí tematické okruhy týkající se vztahových problémů dvou a více jednotlivců se zřetelem k sociálně osobnostnímu rozvoji. Důraz je kladen nejen na verbální, ale i na neverbální komunikaci. Jednotlivé problémy komunikace jsou podloženy teorií, poté jsou procvičovány v aplikačních formách prakticky. Zvláštní důraz je kladen na zvláštnosti komunikace zdravotnického personálu s pacienty. Předmět se zabývá i řešením psychosociálních konfliktů v jednotlivých vývojových stadiích a poskytuje též vědomosti a zkušenosti s interakcí v ošetřovatelské péči.
Student se orientuje v problematice verbální i neverbální složky komunikace. Student aplikuje znalost získané v předmětu při běžné komunikaci zdravotnického personálu s pacienty/klienty.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Splnění povinné 80% účasti na přednáškách, cvičeních, seminářích. Úspěšné splnění písemného testu nebo ústní zkoušení dle rozhodnutí garanta předmětu.
Doporučená literatura
  • HONZÁK, R. Komunikační pasti v medicíně. 2. vyd. Praha: Galén, 1999.
  • JANÁČKOVÁ, L., WEIS, P. Komunikace ve zdravotnické péči. 1. vyd. Praha: Portál, s.r.o., 2008.
  • KŘIVOHLAVÝ, J. Konflikty mezi lidmi. 2. vyd. Praha: Portál, s. r. o., 2008.
  • MASTILIAKOVÁ, D. a kol. Komunikace s cizinci při poskytování zdravotní péče: Respektování jejich transkulturní/multikulturní odlišnosti v rámci českého právního řádu. 1. vyd. Ostrava: Ostravská Univerzita, 2003.
  • MIKULÁŠTÍK, M. Komunikační dovednosti v praxi. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a.s., 2003.
  • PLÁŇAVA, I. Průvodce mezilidskou komunikací: přístupy - dovednosti - poruchy. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a.s., 2005.
  • VENGLÁŘOVÁ, M.; MAHROVÁ, G. Komunikace pro zdravotní sestry. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a.s., 2006.
  • WEISS, P.; JANÁČKOVÁ, L. Komunikace ve zdravotnické péči. 1. vyd. Praha: Portál, s. r. o., 2008.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Všeobecná sestra (2013) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Všeobecná sestra (2014) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní