Předmět: Odborná praxe II.

» Seznam fakult » FZS » KPZ
Název předmětu Odborná praxe II.
Kód předmětu KPZ/P10PP
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 20
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Moravcová Markéta, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Péče porodní asistentky formou procesu v porodní asistenci o ženy v perioperační péči. Použití NANDA domén v diagnostické fázi procesu v porodní asistenci. Management bolesti. Péče o výživu klientky (nutriční screening). Edukace klientek ve všech fázích perioperační péče. Organizace a řízení na pracovištích perioperační péče. Péče o zdravotnické prostředky na pracovišti centrální sterilizace a pracovištích perioperační péče. Plnění povinností obíhající setry na operačním sále. Manipulace s instrumentáriem a instrumentování u všech základních výkonů a postupů na gynekologicko - porodnických operačních sálech. Odborná praxe se uskutečňuje formou přímé i nepřímé péče o klientky v souladu s platnou legislativou pod vedením vedoucí/ho ročníku, odborného pedagogického pracovníka fakulty nebo odborníka z praxe v daném zdravotnickém zařízení. Výkony prováděné na odborné praxi a všechny odborné aktivity s odbornou praxí spojené, jsou zaznamenávány do "Záznamníku výkonů a jiných odborných aktivit v perioperační péči" (viz. Příloha B), za jehož vedení je každý studující odpovědný. Záznamník kromě výkonů obsahuje souhrnné informace o přípravě a průběhu odborné praxe. Dále jsou v něm uvedeny cíle odborné praxe, práva a povinnosti studujících, kompetence mentorů, kritéria hodnocení studujících, záznamy o školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, požární ochraně, postup v případě úrazu, poranění, přehled docházky. Studující má k dispozici fakultní ošetřovatelskou dokumentaci, se kterou na odborné praxi pracuje. Vše je dostupné na studentském intranetu.

Studijní aktivity a metody výuky
Pozorování, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je zdokonalit si teoretické znalosti a praktické dovednosti při práci v podmínkách klinické praxe, získat zkušenosti zaměřené na organizaci a management zařízení poskytujících perioperační péči.
Studující využívá analýzy, evaluace a syntézy při řešení problémových situací během ošetřování klientek v perioperační péči, podílí se na zvyšování kvality péče porodní asistentky, zvládá základní techniky fyzikálního vyšetření klientky, samostatně připravuje a realizuje edukaci klientek, je schopen plánovat proces v porodní asistenci u klientek v perioperačním období s ohledem na jejich kulturní odlišnosti. Studující se podílí na spolupráci uvnitř zdravotnického týmu, spolupracuje s rodinou klientky, respektuje a dodržuje platné zákony a normy. Studující zvládá jednotlivé úkony všech fází sterilizace a péče o zdravotnické prostředky užívané v perioperační péči, zná a provádí práci obíhající porodní asistentky na operačním sále. Studující se orientuje v základním instrumentáriu pro operační výkony prováděné v gynekologii a porodnictví, zvládá základní asistenci u těchto výkonů.
Předpoklady
nespecifikováno
KPZ/P9TEI

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor portfolia studenta

Splnění povinné účasti na cvičeních. Zápočet je udělován na základě potvrzení odpracovaného počtu hodin, splněných povinných výkonů a písemného hodnocení studujícího, které vypracovává odborník z praxe nebo pedagogický pracovník fakulty odpovědný za vedení praxe studujících. Studující odevzdá písemné hodnocení vlastní odborné praxe.
Doporučená literatura
  • Katalogy chirurgických nástrojů a dalších zdravotnických prostředků.
  • "Záznamník výkonů a jiných odborných aktivit v perioperační péči".
  • HERDMAN, T. H. nursing diagnoses: definitions & classification, 2009 - 2011. Orford: Wiley-Blackwell, 2009.
  • HERDMAN, T. H.;KAMITSURU, S (eds.). Ošetřovatelské diagnózy: definice & klasifikace. Praha: Grada, 2010.
  • JAROŠOVÁ, D.; BOCKOVÁ, S. Využitelnost ošetřovatelských klasifikací NANDA International a NIC v domácí péči. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, Lékařská fakulta, 2012.
  • MAREČKOVÁ, J. Ošetřovatelské diagnózy v NANDA doménách. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2006.
  • MORAVCOVÁ, M.; PETRŽÍLKOVÁ, H. Základy péče v porodní asistenci I.: péče porodní asistentky o ženu v průběhu těhotenství a fyziologického porodu : přehled péče o fyziologického novorozence. Pardubice: Univerzita Pardubice, Fakulta zdravotnických studií, 2015.
  • NANDA International. Ošetřovatelské diagnózy definice a klasifikace: 2015-2017. Praha: Grada Publishing, 2015.
  • ŠKORNIČKOVÁ. Z.; MORAVCOVÁ, M.; ZAJÍČKOVÁ, M. Základy péče v porodní asistenci II.. Pardubice: Univerzita Pardubice, Fakulta zdravotnických studií, katedra porodní asistence a zdravotn, 2015.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Perioperační péče v gynekologii a porodnictví (2013) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Perioperační péče v gynekologii a porodnictví (2014) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní