Předmět: Letní praxe II

« Zpět
Název předmětu Letní praxe II
Kód předmětu ARPKVD/LPP2
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Čoban Josef, ak. mal.
  • Slovik Radomír, Mgr. BcA.
Obsah předmětu
Studenti si ověří své schopnosti řešit praktické problémy při realizaci konkrétních restaurátorských prací a své schopnosti integrovat teoretické poznatky získávané během studia do praxe v těchto podmínkách. Letní praxe II probíhá ve spolupráci s předními restaurátorskými pracovišti v ČR (Národní archiv, Národní knihovna České republiky, Židovské muzeum v Praze, Národní technické muzem,?) 1. blok - Výběr vhodného objektu k restaurování 2. blok - Provedení průzkumu díla 3. blok - Zhodnocení výsledků průzkumu a vypracování restaurátorského záměru 4. blok - Fotodokumentace díla před a v průběhu restaurování 5. blok - Provedení samotného restaurátorského zásahu 6. blok - Vyhotovení ochranného obalu na restaurovaný objekt 7. blok - Fotodokumentace díla po ukončení restaurátorských prací 8. blok - Vypracování restaurátorské dokumentace

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Studenti v rámci předmětu LPP2 absolvují dvacet dní praxe na odborném restaurátorském pracovišti nějaké ze státních institucí, případně soukromého restaurátora. Cílem předmětu je, rozšířit odborné vědomosti a praktické zkušenosti studentů. Studenti mají tak možnost konfrontovat postupy a vědomosti nabyté po čas studia s jinými odborníky v oboru s přihlédnutím i na jejich budoucí profesní praxi. Studenti budou hodnoceni na základě správy z odborné praxe, jejíž součásti bude i restaurátorská dokumentace objektu restaurovaného po dobu praxe.
Student pozná okolnosti a problémy práce v terénu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce

Studenti budou hodnoceni na základě správy z odborné praxe, jejíž součásti bude i restaurátorská dokumentace objektu restaurovaného po dobu praxe.
Doporučená literatura
  • Sborníky z odborných konferencí restaurátorů a historiků.
  • Ďurovič, M. a kol. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha, Paseka, 2002.
  • Kolektiv autorů. Konzervování a restaurování kovů. Ochrana předmětů kulturního dědictví z kovů a jejich slitin. Brno, 2011.
  • Kopecká, I., Nejedlý, V. Průzkum historických materiálů:analytické metody pro restaurování a památkovou péči. Praha, Grada, 2005.
  • Kubička, R., Zelinger, J. Výkladový slovník malířství, grafika, restaurování. Praha, 2004.
  • Paper Conservation. Odborný časopis mezinárodní restaurátorské organizace IADA.
  • Sojková, K. Kovové prvky v knižní vazbě. Pardubice, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů (2013) Kategorie: Umění a užité umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní