Předmět: Vývoj a techniky grafického umění III

« Zpět
Název předmětu Vývoj a techniky grafického umění III
Kód předmětu ARUDP/VGU3
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Janská Petra, Mgr.
Obsah předmětu
1. blok - Mezzotinta 2. blok - Akvatinta 3. blok - Měkký kryt 4. blok - Příprava tiskové formy 5. blok - Tisk 6. blok - Převod dané předlohy do stanovené grafické techniky

Studijní aktivity a metody výuky
Metody samostatných akcí, Pracovní činnosti, Grafické a výtvarné činnosti
Výstupy z učení
Cílem předmětu je zvládnutí technik a pochopení zákonitostí grafického umění a řemeslných dovedností spojených s těmito technikami. Zvláštní důraz je kladen na pochopení historického vývoje grafických technik. Student by se měl teoreticky orientovat v základních způsobech tisku uměleckých grafických technik. Student by měl být schopen zařadit grafickou techniku do příslušného historického období, znát proces technologie výroby tiskové formy až po její otisk. Student by měl být schopen samostatně vytvořit kopii podle dané předlohy v technikách tisku z výšky i technikách tisku z hloubky. Student by měl být schopen kriticky uvažovat nad vlastní autorskou grafikou na základě získaných teoretických znalostí a praktických dovedností.
Student dokáže prakticky zvládnout základní grafické techniky tisku z výšky- dřevořez, dřevoryt a v případě potřeby je využít ve své restaurátorské praxi. Student se bude teoreticky orientovat v historicko- technologickém vývoji technik tisku z výšky včetně knihtisku- sazby. Student dokáže prakticky zvládnout základní grafické techniky tisku z hloubky- suchá jehla,čárový lept a v případě potřeby je použít ve své restaurátorské praxi. Student se bude teoreticky orientovat v historicko- technologickém vývoji technik tisku z hloubky. Student se bude orientovat v základních rozdílech způsobu zpracování a otisku technik tisku z hloubky, a dokáže je s jistotou rozeznat. Student dokáže prakticky zvládnout složitější grafické techniky tisku z hloubky- mezzotinta, měkký kryt, akvatinta. Student se bude orientovat v základních rozdílech vizuálně podobných grafických technik, dokáže je určit a správně zařadit do historicko-technologického kontextu.
Předpoklady
Schopnost vizuálního pochopení předlohy a následného převedení do výtvarné grafické formy v technikách tisku z hloubky, technikách tisku z výšky a v jejich vzájemných kombinacích.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru

Zkouška na základě zadané klauzurní práce Hodnocení teoretických znalostí a praktických dovedností studenta v souvislosti se zpracovávanými technikami.
Doporučená literatura
  • Edmund de Goncourt. Japanese Woodblock Prints- Utamaro.
  • Jiří Diblík. Otakar Kubín- Coubine.
  • Krejča, A. Techniky grafického umění. Praha, 1999.
  • Michail Uspenski. Japanese Woodblock Prints- Hokusai.
  • ODEHNAL, A. Grafické techniky. Brno, 2005.
  • Pavla Pěšinková. Josef Čapek, grafika. 2009.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace uměleckých děl na papíru a souvisejících materiálech (2013) Kategorie: Umění a užité umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní