Předmět: Specializovaná výtvarná příprava I

« Zpět
Název předmětu Specializovaná výtvarná příprava I
Kód předmětu AVP/SVP1
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Alt Jaroslav, doc. ak. mal.
  • Hošek Pavel, MgA.
Obsah předmětu
1. - 7. blok Specializovaná výtvarná příprava I představuje na magisterském stupni studia další prohlubování výtvarné způsobilosti a dovednosti i estetické citlivosti studentů, která je potřebná pro správné pochopení specifických vizuálních kvalit historického uměleckého díla nebo umělecko-řemeslného artefaktu. Na tomto stupni studia studenti pracují v oborech, které se týkají restaurování nástěnné malby, kamenné sochy bez barevné povrchové úpravy, sochy s polychromní či monochromní úpravou povrchu a dále pak s barevnými povrchy interiérových i exteriérových děl, která jsou součástí architektury i s povrchy architektury samotné. Souběžně s touto oborovou výukou probíhá i výuka ve specializovaných výtvarných disciplínách, které úzce souvisejí s finálními kroky restaurátorského zásahu. Cílem je schopnost studenta uvědomit si širokou škálu variant přístupu k restaurovanému dílu z hlediska jeho výtvarného a estetického působení a schopnost zvolení optimálního řešení při finalizaci restaurátorského zásahu. Patří sem problematika práce, která se týká finálního kroku při restaurování nástěnné malby nebo barevné úpravy plastických děl, jakými jsou retuše defektů, rušivých míst a aplikace eventuální ochranné vrstvy povrchu (fixáže, případně laky). Současně se jedná i o barevné retuše povrchu plastických děl bez barevné úpravy, dále pak i případné koncepční strukturní a barevné zpracování ploch či okolí díla, ve kterém se nachází nebo jehož je součástí. Základem výuky jsou kresebné studie podle historických malířských a sochařských předloh, dále pak procvičování práce s barvou formou barevných studií podle malířských nástěnných a sochařských polychromovaných předloh, vše prováděné na papírové podložce. Součástí výuky jsou i cvičení míchání barev, jak formou fyzického míchání direktního tónu, tak formou fyzikální, kdy výsledný tón vzniká pomocí optického načítání postupně na sebe kladených barevných vrstev.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Baxandall M. Stíny a světlo. Barriser and Principal, 2003.
  • Kulka, Tomáš. Umění a falzum : monismus a dualismus v estetice. Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-0954-X.
  • Losos L. Pozlacování a polychromie. Grada, 2005.
  • Manguel A. Čtení obrazů. Host, 2008.
  • Nejedlý V. Několik poznámek k nátěrům povrchu kamenosochařských výtvarných děl umístěných v exteriéru, in: Zprávy památkové péče, roč. 63. 2003.
  • Nejedlý V. Povrchové úpravy historických kamenosochařských děl umístěných v exteriéru, In: Zprávy památkové péče. 1999.
  • Preiss P. Barokní ilusivní malba architektur v Čechách a její slohový původ (disertační práce). Praha, 1950.
  • Šimůnková E., Bayerová T. Pigmenty. STOP Praha, 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace nástěnné malby, sochařských děl a povrchů architektury (2011) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní