Předmět: Cytologie a cytodiagnostika

« Zpět
Název předmětu Cytologie a cytodiagnostika
Kód předmětu KBBV/C311
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Soukup Tomáš, MUDr. Ph.D.
  • Bílková Zuzana, prof. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Definice života, organizace živých soustav. Buněčná teorie (buňky prokaryotické, eukaryotické, rostlinné, živočišné). Základní stavební prvky buněk. Stavba a funkce jádra. Nukleové kyseliny, chromozómy - stavba, funkce. Syntéza DNA, reparace. Transkripce - Posttranskripční modifikace. Translace - Posttranslační modifikace. Degradace proteinů. Buněčné membrány - stavba, funkce, transport látek, osmotické jevy, difúze. Kompartmentace. Endoplazmatické retikulum. Golgiho komplex. Buňky a imunita. Mitochondrie - stavba, funkce, tvorba ATP, mitochondriální DNA. Cytoskelet - mikrotubuly, mikrofilamenta, intermediární filamenta, pohyby buněčných organel, buněčné motory. Reprodukce buněk - buněčný cyklus a jeho regulace. Kmenové buňky. Niché. Apoptóza. Nekróza. Regulace buněčných funkcí v rámci celého organismu. Gen. Genetický kód. Podíl geonomu na vzniku genetických chorob. Mutace. Reparace poškozené DNA. Variabilita. Maligní transformace buněk - typy onkogenů, antionkogeny, aktivace protoonkogenů. Klasifikace nádorů. Charakteristika normální a nádorové buňky (in vitro, in vivo). Karyotyp. Nádory a vliv prostředí. Buněčné kultury v biomedicíně, tkáňové inženýrství.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Laborování
Výstupy z učení
Předmět je navazujícím oborem biologie. Prohlubuje znalosti o buňkách eukaryot a navíc studenty seznamuje s diskutovanými tématy maligní transformace, kmenové buňky a buněčné kultury v biomedicíně. Dále je úvodem pro speciální předměty např. klinická genetika, kmenové buňky a tkáňové inženýrství, atd.
Studenti získají znalosti o biologii buněk eukaryot, seznámí se s diskutovanými tématy současnosti - maligní transformace, kmenové buňky, buněčné kultury v biomedicíně a tkáňové inženýrství. V průběhu praktických cvičení si osvojí základní metody pro práci v laboratoři tkáňových kultur.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

písemný test
Doporučená literatura
  • Alberts, B. a kol. Základy buněčné biologie. Espero Publishing, Ústí n.L. 2005.
  • Masopust, J. a kol. Patobiochemie buňky, Praha, 2003.
  • Nečas, O. a kol. Obecná biologie pro lékařské fakulty. H&H, Jinočany 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Zdravotní laborant (2013) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Zdravotní laborant (2014) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní