Předmět: Bezpečnost v dopravě

« Zpět
Název předmětu Bezpečnost v dopravě
Kód předmětu KDMML/ABDOP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Drahotský Ivo, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Legislativní úprava v oblasti bezpečnosti dopravy (EU, ČR) Faktory ovlivňující bezpečnost v dopravě (obecně, se zaměřením na silniční dopravu) Pojem ?dopravní nehoda? a související aspekty Bezpečnostní prvky dopravních prostředků (prvky aktivní a pasivní bezpečnosti) Jednotlivé prvky působící v dopravním provozu a jejich vzájemné vazby (osoby; dopravní prostředky; okolní prostředí) Soudní inženýrství ? disciplina zabývající se posuzováním dopravních nehod Fyzika (dynamika, kinematika a fyzikální zákony) v rámci pohybu těles (dopravních prostředků) Procesy a postupy v rámci odstraňování a šetření dopravních nehod Úvod do technické analýzy dopravní nehody Software užívaný v rámci analýzy dopravních nehod Chování jednotlivých účastníků vyskytujících se v dopravě Perspektivy vývoje dopravy z hlediska její bezpečnosti v komplexním pojetí dopadů

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody samostatných akcí
Výstupy z učení
Poskytnout posluchačům informace týkající se oblasti bezpečnosti dopravy, rozšířit jejich znalosti a všeobecný přehled o dané problematice.
Posluchač by měl být po absolvování předmětu obeznámen o výkladu pojmu ?dopravní nehoda?, včetně aspektů souvisejících s bezpečností dopravy. Dále by měla být způsobilost uchazeče rozšířena o znalosti týkající se mechaniky nehodového děje, postupů při řešení a odstraňování nehodových událostí, a metod užívaných při analýze dopravních nehod.
Předpoklady
Studenti se zájmem o daný předmět by měli mít adekvátní znalosti fyziky, které jsou nezbytné pro pochopení vykládané látky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Student musí pro úspěšné vykonání zkoušky z daného předmětu prokázat znalosti vykládané problematiky v požadovaném rozsahu, což je posuzováno v rámci vlastní zkoušky, ke které může přistoupit po odevzdání semestrální práce, jež bude zpracována k tématu bezpečnosti v dopravě.
Doporučená literatura
  • BRADÁČ, A. a kol.:. Soudní inženýrství. Brno : Akademické nakladatelství CERM, s.r.o., 2004. 719 s.. null. &, &. ISBN 807204057X.
  • Porada, Viktor. Silniční dopravní nehoda v teorii a praxi. Praha: Linde, 2000. ISBN 80-7201-212-6.
  • Vlk, František. Dynamika motorových vozidel : jízdní odpory, hnací charakteristika, brzdění, odpružení, řízení, ovladatelnost, stabilita. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2000. ISBN 80-238-5273-6.
  • Vlk, František. Úlohy z dynamiky motorových vozidel : výkon vozidla, brzdné vlastnosti, kmitání, řiditelnost a ovladatelnost. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2001. ISBN 80-238-6574-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní management, marketing a logistika (2016) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní