Předmět: Psychologie pro dopravní inženýry

« Zpět
Název předmětu Psychologie pro dopravní inženýry
Kód předmětu KDMML/APDIP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Gottwald Dalibor, Ing. Ph.D.
  • Prouzová Marie, PhDr. Bc.
Obsah předmětu
Vymezení inženýrské psychologie v systému vědeckých disciplín (postavení inženýrské psychologie v oboru dopravy; vývoj a formování oblasti inženýrské psychologie). Multidisciplinární přesah ergonomie (příbuzné vědecké disciplíny; multidisciplinární přístup; aplikace praktických poznatků v rámci multidisciplinárního přístupu do dopravy). Úvod do studia ergonomie (vznik, vývoj a trendy v ergonomii; hygienické normy a ČSN a jejich aplikace v rámci dopravního podniku). Lidský faktor v pracovních systémech v podmínkách dopravního podniku (typologie pracovních systémů; rizikové faktory pracovních systémů; pracovní prostředí; osvětlení; hluk). Antropologie a biomechanika (pohybová a prostorová analýza člověka při práci; ergonomie sezení). Hodnocení pracovního výkonu v dopravním podniku (vybrané faktory ovlivňující pracovní výkon; transformační aktivity; měření fyzické zátěže; režim práce a odpočinku, výkonové normy). Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (legislativní úprava; ochranné prostředky; školení v oblasti bezpečnosti práce; zdravotní prohlídky). Pracovní úrazy a nemoci z povolání v podmínkách dopravního podniku (vznik pracovního úrazu, vyšetřování pracovního úrazu, záznam o pracovním úrazu; nemoci z povolání u zaměstnanců). Ergonomické projektování a normování lidské práce v dopravním podniku (dělení času; měření spotřeby času; ukazatele lidské práce). Design pracoviště a nástrojů (působnost materiálu; působnost tvaru a barvy). Psychologie práce (výběr a rozmístění pracovníků; pracovní konflikt, motivace k výkonu práce; teorie lidského kapitálu; metody k vykazování lidského kapitálu; modely k řízení lidského kapitálu v podmínkách dopravního podniku). Sociologie práce (sociální skupiny; vliv práce na sociální postavení jednotlivce; humanizace práce; sociologie podniku; úlohy a postavení podnikového sociologa). Závěrečné shrnutí obsahu přednášek.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit posluchače s aktuálními trendy v oblasti řízení vztahu "člověk a okolní prostředí člověka", zejména se zaměřením na specifika v dopravním podniku. Jedná se zejména o seznámení s hlavními činnostmi, které mají zásadní vliv na efektivní využívání lidského potenciálu v podniku, a tím zvyšování hodnoty lidského kapitálu. Hlavní pozornost je věnována zejména problematice ergonomie, konkrétně se jedná o řízení činností, které mají zásadní vliv na zvyšování bezpečnosti práce, snižování únavy a stresu a zvyšování pohodlí zaměstnanců při výkonu práce. Předmět je koncipován formou přednášek a cvičení, kde si studenti mohou prakticky procvičit probíranou látku.
Absolvováním předmětu si student osvojí poznatky v problematice ergonomie s hlubším zaměřením na využívání lidského potenciálu v podmínkách dopravního podniku. Hlavní důraz bude kladem především na problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, hodnocení pracovního výkonu, ergonomickému projektování pracoviště, a to vše v kontextu efektivního řízení lidského kapitálu v oboru dopravy.
Předpoklady
Výuka je nezávislá na ostatních předmětech.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočet bude udělen na základně přednesené prezentace a zhodnocení účasti a aktivity na cvičeních, včetně přípravy na cvičení. Zkouška bude probíhat formou písemného testu, který sestává z probírané látky na přednáškách a z témat jednotlivých prezentací. Konkrétní hodnocení bude reflektovat procentuální úspěšnost zvládnutého písemného testu. Pro úspěšné zvládnutí písemného testu je nutné dosáhnout minimálně 60 % bodů.
Doporučená literatura
  • CONKLIN, Todd. Pre-Accident Investigations : Better Questions - An Applied Approach to Operational Learning. United Kingdom: Taylor & Francis Ltd., 2016. ISBN 9781472486134.
  • DOVRTĚLOVÁ, Lenka a Ivan STRUHÁR. Ergonomické zásady v prevenci pracovních úrazů: textová opora ke kurzu.. Brno, 2014. ISBN 978-80-210-6789-9.
  • FIĽO, Petr. Nové metody v ergonomii. Brno, 2013. ISBN 978-80-7375-870-7.
  • GILBERTOVÁ, Sylva a Oldřich MATOUŠEK. Ergonomie: optimalizace lidské činnosti. Praha, 2002. ISBN 80-86022-45-5.
  • HANÁKOVÁ, Eva. Práce a zdraví, rizikové faktory pracovního prostředí. Praha, 2008. ISBN 978-80-86973-07-4.
  • MAREK, Jakub a Petr SKŘEHOT. Základy aplikované ergonomie. Praha, 2009. ISBN 978-80-86973-58-6.
  • STANTON, Neville A. et al. Human Factors Methods : A Practical Guide for Engineering and Design.
  • ŠVÁBOVÁ, Květa a kol. Vybrané kapitoly z pracovního lékařství. Praha, 2015. ISBN 978-80-87023-32-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní management, marketing a logistika (2016) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní