Předmět: Životní prostředí a doprava

« Zpět
Název předmětu Životní prostředí a doprava
Kód předmětu KDPD/DZPAP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tesař Miroslav, doc. Ing. CSc.
  • Sejkorová Marie, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Globální a lokální problémy ochrany a tvorby životního prostředí. Historický vývoj ochrany životního prostředí a jeho vliv na formování environmnetální politiky. Nástroje péče o životní prostředí uplatňované v České republice Environmentální právo. Úvod do problematiky. Struktura právních předpisů. Ochrana ovzduší - znečišťování ovzduší, emise, imise, druhy smogu, vznik inverze. Antropogenní narušování ozonové vrstvy. Skleníkový efekt. Voda - funkce v životním prostředí. Odpadní vody a jejich vliv na recipient, čištění odpadních vod, činnost ČOV. Odpady - rozdělení, nakládání s vybranými výrobky, odpady a zařízeními Hluk a vibrace, ochrana veřejného zdraví. Hlukové mapování. Nakládání s chemickými látkami. Prevence závažných havárií. Přeprava nebezpečných věcí po silnici a železnici. Zneškodňování ropných havárií. Ochrana přírody a krajiny. Fragmentace krajiny. Posuzování vlivu na životní prostředí v projektové dokumentaci.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody samostatných akcí, Pracovní činnosti
Výstupy z učení
Seznámit posluchače se základy ochrany a tvorby životního prostředí, zejména s negativními účinky dopravy na životní prostředí a s technickými možnostmi jejich snižování.
Absolvováním předmětu posluchač získá přehled o působení dopravy na jednotlivé složky životního prostředí a o konkrétních technických řešeních vybraných environmentálních problémů. Umí aktivně pracovat s elektronickými informačními zdroji.
Předpoklady
Znalost středoškolských základů fyziky, chemie, informatiky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zápočtem se potvrzuje, že se student prezenční formy studia zúčastňoval v požadované míře povinné výuky a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno. Podmínky udělení zápočtu určuje vyučující. Je vyžadována aktivní účast na cvičeních (absolvování všech praktických cvičení a odevzdání vyhovujících protokolů z nich). Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa. Podmínkou účasti na zkoušce je získání zápočtu. Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Úspěšné absolvování písemné části zkoušky je předpokladem účasti na ústní zkoušce.
Doporučená literatura
  • ADAMEC V. a kol. Doprava, zdraví a životní prostředí.. Grada Praha, 2008.
  • Dirner, Vojtech. Ochrana životního prostředí : základy, plánování, technologie, ekonomika, právo a management. Praha: Ministerstvo životního prostředí České republiky, 1997. ISBN 80-7078-490-3.
  • Hlavňa, V. a kol. Dopravný prostriedok a životné prostredie. VŠDS Žilina, 1996. ISBN 80-7100-309-6.
  • Vlček, Jaroslav. Metodické prostředky pro životní prostředí. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1994. ISBN 80-01-01166-6.
  • Vlček, Jaroslav. Technika a životní prostředí. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1994. ISBN 80-01-01199-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a řízení dopravy: Technologie a řízení dopravních systémů (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a řízení dopravy: Logistické technologie (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní