Předmět: Teorie silničních vozidel

« Zpět
Název předmětu Teorie silničních vozidel
Kód předmětu KDPD/PAVOK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tesař Miroslav, doc. Ing. CSc.
  • Voltr Ondřej, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Silové poměry při valení kola. Jízdní odpory. Převodné ústrojí vozidel. Rozdělování točivého momentu. Dynamika jízdy. Směrová stabilita při brzdění. Teorie zatáčení. Aerodynamická stabilita. Směrová stabilita. Stabilita proti překlopení. Teorie pérování. Závěrečný seminář. Časová rezerva

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s teorií pohybu silničních vozidel. Prohloubit jejich teoretické znalosti principů valení kola, jízdní dynamiky, směrové a jízdní stability vozidel. Naučit provádět analýzu působení sil a momentů a umět hodnotit odezvy vozidla na působení těchto sil. Na základě těchto znalostí naučit studenty stanovit správný postup pro výpočet základních parametrů. Vytvořit teoretický základ pro hodnocení silničních vozidel.
Po absolvování předmětu student umí provést analýzu působících sil a momentů. Umí odvodit závislosti pro stanovení velikosti jízdních odporů a ostatních sil a momentů. Je schopen odvodit závislosti pro stanovení podmínek stability vozidla. Umí teoreticky zdůvodnit chování vozidla při jízdě a stanovit vliv jednotlivých parametrů vozidla. Teoretické závislosti je schopen aplikovat na praktické příklady při výpočtu základních parametrů vozidel.
Předpoklady
Znalosti mechaniky pohybu tělesa v rovině. Znalosti působení sil a momentů, rozklad sil. Schopnost použít matematický aparát pro odvození potřebných teoretických závislostí.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Úkoly k samostudiu a procvičení zadává vyučující na konzultacích, ev. prostřednictvím operativní publikace materiálů v IS STAG. Kontrola se uskutečňuje individuálně v rámci další konzultace.
Doporučená literatura
  • TESAŘ, Miroslav, VALA, Miroslav. Teorie a konstrukce silničních vozidel I. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2003. ISBN 80-7194-503-X.
  • Vlk, František. Dynamika motorových vozidel : jízdní odpory, hnací charakteristika, brzdění, odpružení, řízení, ovladatelnost, stabilita. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2000. ISBN 80-238-5273-6.
  • Vlk, František. Úlohy z dynamiky motorových vozidel : výkon vozidla, brzdné vlastnosti, kmitání, řiditelnost a ovladatelnost. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2001. ISBN 80-238-6574-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Silniční vozidla (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Silniční vozidla (2016) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Silniční vozidla (2014) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní