Předmět: Environmentální legislativa v dopravě

« Zpět
Název předmětu Environmentální legislativa v dopravě
Kód předmětu KDPD/PELDK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sejkorová Marie, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Environmentální právo v ČR a EU, obecně závazné právní předpisy. Správní řízení Legislativa ve vodním hospodářství. Vodní zákon. Povinnosti dopravního podniku. Užívání povrchových vod k plavbě. Havárie. Havarijní plány. Legislativa v ochraně ovzduší. Zákon o ochraně ovzduší. Kategorizace zdrojů znečištění. Legislativa týkající se mobilních zdrojů znečištění. Silniční zákon. Zákon o drahách. Hluk a vibrace, ochrana veřejného zdraví. Hlukové mapování. Legislativa v odpadovém hospodářství, katalog odpadů, podrobnosti nakládání s odpady. Nakládání s vybranými výrobky a zařízeními (odpadní oleje, akumulátory, autovraky). Nakládání s chemickými látkami. Prevence závažných havárií. Ochrana přírody a krajiny. Integrovaná prevence a omezování znečištění. Přeprava nebezpečných věcí po silnici a železnici.. Prováděcí předpisy k těmto činnostem. Posuzování vlivu na životní prostředí v projektové dokumentaci. Stavební zákon a jeho environmentální aspekty. Územní a stavební řízení. Účastníci řízení. Legislativní audit dopravního podniku. Struktura legislativního auditu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Dát posluchačům komplexní přehled o environmentální legislativě platné v ČR a EU a její praktické aplikaci v oblasti dopravy.
Absolvováním tohoto předmětu student získá komplexní přehled o environmentální legislativě v ČR a EU. Dokáže identifikovat požadavky legislativy a aplikovat je v reálných podmínkách firmy.
Předpoklady
Znalosti středoškolských základů chemie a informatiky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa Student musí při závěrečné zkoušce prokázat porozumění probíraných témat. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • FIŠEROVÁ, S. Hygienické minimum. Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství v Ostravě, 2005. ISBN 80-86634-60-4.
  • ŠKAPA, P. Doprava a životní prostředí I, II, III.. VŠB-TU Ostrava, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Provozní spolehlivost dopravních prostředků a infrastruktury: Ochrana životního prostředí v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Provozní spolehlivost dopravních prostředků a infrastruktury: Ochrana životního prostředí v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní