Předmět: Mechanika pohybu silničních vozidel

« Zpět
Název předmětu Mechanika pohybu silničních vozidel
Kód předmětu KDPD/PPSVK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Voltr Ondřej, Ing. Ph.D.
  • Tesař Miroslav, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Prostředí - člověk - automobil. Soustava sil a momentů působících na vozidlo. Valení kola. Jízdní odpory. Přenos sil ve styku kola s vozovkou. Rovnováha sil a výkonů. Radiální reakce na nápravách. Zdroje a transformace energie. Převody vozidla. Dynamika přímé jízdy. Brzdění vozidla. Teorie zatáčení. Stabilita vozidla. Opakování - časová rezerva.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy mechaniky pohybu silničních vozidel. Naučit je závislosti mezi působením sil a momentů na vozidlo a chováním vozidla. Na základě těchto znalostí naučit studenty postup výpočtů sil a momentů působících na vozidlo. Seznámit je s teoretickými základy hodnocení jízdních vlastností silničních vozidel.
Po absolvování předmětu student umí stanovit síly a momenty působící na vozidlo. Umí vypočítat velikost jízdních odporů a ostatních sil a momentů. Je schopen stanovit podmínky pro stabilitu vozidla a určit parametry vozidla, které stabilitu ovlivňují. Zná teoretické požadavky na hlavní konstrukční skupiny, z hlediska jejich správné funkce. Je schopen definovat podmínky a požadavky na parametry vozidla z hlediska požadovaných vlastností silničního vozidla.
Předpoklady
Znalosti fyziky na úrovni SŠ. Základní znalosti působení sil a momentů, rozklad sil. Základní znalosti mechaniky pohybu těles v rovině. Znalosti matematického aparátu odpovídající absolvování 1. ročníku studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Úkoly k samostudiu a procvičení zadává vyučující na konzultacích, ev. prostřednictvím operativní publikace materiálů v IS STAG. Kontrola se uskutečňuje individuálně v rámci další konzultace.
Doporučená literatura
  • TESAŘ, Miroslav, VALA, Miroslav. Teorie a konstrukce silničních vozidel I. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2003. ISBN 80-7194-503-X.
  • Vlk, František. Dynamika motorových vozidel : jízdní odpory, hnací charakteristika, brzdění, odpružení, řízení, ovladatelnost, stabilita. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2000. ISBN 80-238-5273-6.
  • Vlk, František. Úlohy z dynamiky motorových vozidel : výkon vozidla, brzdné vlastnosti, kmitání, řiditelnost a ovladatelnost. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2001. ISBN 80-238-6574-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Silniční vozidla (2014) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Silniční vozidla (2013) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní