Předmět: Brzdové systémy kolejových vozidel

« Zpět
Název předmětu Brzdové systémy kolejových vozidel
Kód předmětu KDPD/PTBSP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Culek Bohumil, prof. Ing. CSc.
  • Kohout Martin, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Rozdělení brzd podle fyzikálních principů brzdění. Úvod do teorie brzdových systémů. Mechanická část brzdy - zdržová brzda, výpočet převodu a silových účinků. Mechanická část brzdy - kotoučová brzda, brzdové jednotky. Parametry brzdy kolejového vozidla z hlediska mezinárodních předpisů. Pneumatická část brzdy na hnacím vozidle. Zdroj tlakového vzduchu, uspořádání prvků brzdy. Brzdiče přímočinné a samočinné brzdy (ovládané mechanicky a elektricky). Pneumatická část brzdy na osobním a nákladním voze. Základní typy a vlastnosti rozvaděčů. Regulace brzdného účinku v závislosti na rychlosti vozidla (hnací vozidlo, osobní vůz). Regulace brzdného účinku v závislosti na hmotnosti vozu, ruční a samočinné přestavovače. Protismyková zařízení adhezní brzdy. Magnetická kolejnicová brzda. Parametry a zabudování v podvozku vozidla. Elektropneumatická brzda samočinná a přímočinná. Spolupráce při současném účinku více typů brzd. Příklady uspořádání brzdy u různých druhů vozidel. Časová rezerva, dotazy studentů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody samostatných akcí
Výstupy z učení
Seznámení s teorií a konstrukcí brzdových systémů kolejových vozidel. Jednotlivé kapitoly jsou zaměřeny na silové působení na vozidlo při brzdění, pneumatickou i mechanickou část brzdy, konstrukci a vlastnosti jednotlivých typů brzd. Součástí výkladu je také návrh brzdy pro konkrétní typ kolejového vozidla.
Student je schopen posoudit vhodnost brzdového systému pro konkrétní vozidlo z hlediska parametrů vozidla (hmotnost, jízdní rychlost), případně pro daný typ kolejového vozidla brzdový systém navrhnout podle zadaných požadavků.
Předpoklady
Znalost konstrukce kolejových vozidel, teorie vozidel a mechaniky dopravy v rozsahu látky přednášené v bakalářském studijním programu.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Posouzení zadané práce

Podmínkou pro přihlášení se ke zkoušce je získání zápočtu ze cvičení. Zápočtem se potvrzuje, že se student zúčastňoval v požadované míře povinné výuky a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno. S podmínkami pro udělení zápočtu seznámí vyučující studenty v prvním týdnu semestru. Zkouška z předmětu je ústní s písemnou přípravou a její průběh a klasifikace odpovídají studijnímu a zkušebnímu řádu Univerzity Pardubice.
Doporučená literatura
  • Hrušovský, J. Brzdy hnacích vozidel ČSD I, II.
  • IZER, Jiří, et al. Kolejové vozy. Bratislava: ALFA, 1986. ISBN 63-870-84-17.
  • Kubec, J. Brzdová výstroj nových železničních vozů.
  • Maruna, Zdeněk. Metodika konstruování kolejových vozidel : osobní a nákladní podvozky. Praha: České vysoké učení technické, 1992. ISBN 80-01-00815-0.
  • Pohl R., Novotný C. Železniční vozidla II. Praha: ČVUT, 2003. ISBN 80-01-02690-6.
  • Pohl R., Novotný C. Železniční vozidla I. Praha: ČVUT, 2002. ISBN 80-01-02622-1.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2014) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2013) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní