Předmět: Teorie vozidel

« Zpět
Název předmětu Teorie vozidel
Kód předmětu KDPD/PTVOP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Michálek Tomáš, Ing. Ph.D.
  • Zelenka Jaromír, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Vedení vozidla kolejí v přímé. Charakteristiky geometrického vztahu dvojkolí-kolej. Vozidlo a kolej v oblouku koleje. Vedení vozidla obloukem koleje. Heumannova metoda - síly mezi vozidlem a kolejí. Síly na rám vozidla. Adheze, skluz, spin, skluzové síly, síly ve vodorovné rovině. Bezpečnost proti vykolejení. Změny kolových sil na zborcené koleji. Uložení skříně na podvozcích. Vypružení vozidel. Teorie pružného uložení vozidlových skříní. Základy dynamiky vozidel.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou vedení vozidla kolejí v přímé koleji a v oblouku, dále vedení vozidla obloukem koleje včetně silového působení vozidla a koleje. V další části je to vypružení vozidel, teorie pružného uložení vozidlových skříní a se základy dynamiky vozidel.
Po absolvování předmětu je student schopen analyzovat jízdu vozidla v přímé koleji a v oblouku s příslušnými výpočty - jízdní vlastnosti, vodicí vlastnosti vozidel a BPV. Dále student umí navrhnout základní parametry vypružení vozidla a analyzovat dynamické chování vozidla při jízdě po koleji v přímé a oblouku.
Předpoklady
Předpokládá se znalost mechaniky, kinematiky, matematiky a pružnosti pevnosti.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Posouzení zadané práce

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat porozumění přednášené problematiky a musí prokázat schopnost samostatného řešení problematiky jízdy vozidel v přímé a v oblouku koleje včetně parametrů vypružení. Podmínky a požadavky určuje vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • IZER, Jiří, et al. Kolejové vozy. Bratislava: ALFA, 1986. ISBN 63-870-84-17.
  • IZER, Z., ZELENKA, J. Charakteristiky kontaktní geometrie. In Scientific papers of the University of Pardubice, Series B, The Jan Perner Transport Fakulty. Pardubice: Univerzita Pardubice, 1996.
  • Kalinčák, Daniel. Kol'ajové vozidlá : riešené príklady. Žilina: EDIS - vydavatel'stvo ŽU, 2004. ISBN 80-8070-352-3.
  • MARUNA, Z. Základy pohybu po koleji. In Scientific papers of the University of Pardubice, Series B, The Jan Perner Transport Fakulty. Pardubice: Univerzita Pardubice, 1996.
  • Zelenka, Jaromír. Teorie vozidel : studijní opora. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2013. ISBN 978-80-7395-652-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2014) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní