Předmět: Vysokofrekvenční elektronika

« Zpět
Název předmětu Vysokofrekvenční elektronika
Kód předmětu KEEZ/AVELK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Schejbal Vladimír, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Charakteristika vf techniky, vlastnosti prvků na vysokých kmitočtech. Videozesilovače: Zpětná vazba a širokopásmovost, vícestupňové zesilovače. Impulzní obvody: Použití, typy obvodů pro zpracování impulzů. Mf. zesilovače: Rezonanční vazba mezi stupni zesilovače, vstupní obvody, řízení zisku. Výkonové tranzistorové zesilovače: Třídy činnosti, funkce a nelineární zkreslení. Nízkošumové zesilovače: Šumové náhradní schéma vf tranzistoru, šumové charakteristiky. Směšovače, detektory a modulátory. Napětím přelaďované oscilátory: Použití VTO, zapojení tranzistorových VTO. Oscilátory, řízené krystalem. Frekvenční stabilita a šum oscilátorů. Frekvenční a fázová synchronizace oscilátorů, automatické doladění kmitočtu. Injekční synchronizace oscilátorů, vlastnosti. Princip násobení kmitočtu na nelinearitě prvků, zapojení násobičů. Vysokovýkonové vf oscilátory a zesilovače.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními obvody používanými ve VF technice na kmitočtech 1MHz-100GHz, s jejich funkcí, vlastnostmi a způsobem návrhu. Probírají se VF zesilovače (videozesiovače, MF zesilovače, výkonové a nízkošumové zesilovače), směšovače a modulátory, oscilátory, synchronizace a násobení kmitočtu.
Po absolvování předmětu se student umí orientovat v základních obvodech používaných ve VF technice na kmitočtech 1MHz-100GHz, s jejich funkcí, vlastnostmi a způsobem návrhu, VF zesilovačích (videozesiovače, MF zesilovače, výkonové a nízkošumové zesilovače), směšovačích a modulátorech, oscilátorech, synchronizaci a násobení kmitočtu. Po absolvování předmětu se student umí orientovat v základních obvodech používaných ve VF technice na kmitočtech 1MHz-100GHz, s jejich funkcí, vlastnostmi a způsobem návrhu, VF zesilovačích (videozesiovače, MF zesilovače, výkonové a nízkošumové zesilovače), směšovačích a modulátorech, oscilátorech, synchronizaci a násobení kmitočtu.
Předpoklady
Předpokládá se rutinní zvládnutí diferenciálního a integrálního počtu, znalost komplexních čísel, základní znalosti elektrotechniky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat porozumění řešeným problémům v rozsahu probrané látky. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/dynhome.jsp.
  • http://www.radioeng.cz/search.htm.
  • Bezoušek. Historie radiolokační techniky v Československu. 2013.
  • M. Rothbauer a kol. Mikrovlnné polovodičové součástky a jejich použití. SNTL Praha, 1989.
  • POZAR, D.M. Microwave engineering. Hoboken: John Wiley and Sons, 2005.
  • Ramo, S., Whinnery, J. R., Van Duzer, T. Fields and waves in communication electronics. Hoboken: John Wiley & Sons, 1994.
  • Schejbal, Vladimír. Sbírka příkladů z elektrotechniky. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2012. ISBN 978-80-7395-567-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2016) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní