Předmět: Vysokofrekvenční technika

« Zpět
Název předmětu Vysokofrekvenční technika
Kód předmětu KEEZ/AVFRK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Schejbal Vladimír, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Využití vysokofrekvenční techniky. Vlastnosti elektromagnetických vln. Šíření elektromagnetických vln. Přenos energie mezi dvěma anténami. Základní typy vysokofrekvenčních vedení a jejich vlastnosti. Rozptylové parametry, přizpůsobení impedance na vedení. Mikrovlnné integrované obvody. Diskontinuity na vedeních. Lineární vysokofrekvenční obvody s rozloženými parametry. 90o hybrid, magické T, odbočnice se zpětnou vlnou. Rezonátory Šíření vln v gyrotropním prostředí, cirkulátory, izolátory. Prostorové a přízemní vlny. Ionosférické šíření vln. Směrové a impedanční vlastnosti antén ze systémového hlediska. Měření antén. Dipól. Anténní řady, Yagiho anténní řada. Návrh a syntéza anténní charakteristiky. Širokopásmové, trychtýřové a reflektorové antény a čočky, elektromagnetická kompatibilita.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s využitím vysokofrekvenční techniky v dopravě a spojích, vlastnostmi elektromagnetických vln, základní typy vysokofrekvenčních vedení, diskontinuitami, rozptylovými parametry, vysokofrekvenčními obvody s rozloženými parametry, základy šíření prostorových a přízemních vln, vlastnostmi antén a elektromagnetickou kompatibilitou.
Po absolvování předmětu se student umí orientovat ve vysokofrekvenční technice, vlastnostech elektromagnetických vln, základních typech vysokofrekvenčních vedení, vysokofrekvenčních obvodech s rozloženými parametry, základech šíření prostorových a přízemních vln, vlastnostech antén a elektromagnetické kompatibilitě.
Předpoklady
Předpokládá se rutinní zvládnutí diferenciálního a integrálního počtu, znalost komplexních čísel, základní znalosti elektrotechniky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí ukázat porozumění řešených problémů.
Doporučená literatura
  • http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/dynhome.jsp.
  • http://www.radioeng.cz/search.htm.
  • Bezoušek. Historie radiolokační techniky v Československu.
  • BEZOUŠEK, P., SCHEJBAL, V., ŠEDIVÝ, P. Elektrotechnika. Univerzita Pardubice, 2008.
  • Černohorský, D. a kol. Elektromagnetické vlny a vedení. Brno: VUTIUM. 1999.. VUTIUM, 1999.
  • Markus Zahn. Electromagnetic Field Theory: A Problem Solving Approach. Massachusetts Institute of Technology: MIT OpenCourseWare.
  • POZAR, D.M. Microwave engineering. Hoboken: John Wiley and Sons, 2005.
  • Procházka, M. Antény. Encyklopedická příručka. BEN, 2000.
  • S. J. Orfanidis. Electromagnetic Waves and Antennas.
  • Schejbal, Vladimír. Sbírka příkladů z elektrotechniky. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2012. ISBN 978-80-7395-567-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2016) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní