Předmět: Elektronické prvky a obvody II

« Zpět
Název předmětu Elektronické prvky a obvody II
Kód předmětu KEEZ/PEP2P
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Seidl Petr, Ing. CSc.
  • Čermák Dušan, Ing. Ph.D.
  • Lelek Tomáš, Ing. Ph.D.
  • Sadílek Ondřej, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Elektronické prvky a obvody - dělení, popis, vlastnosti. Jednobrany, dvojbrany, vícebrany v elektrotechnice - vlastnosti, popis, návrh. Typy zpětných vazeb a jejich vliv na chování elektrického obvodu. Bipolární tranzistory v elektronickém obvodu I. Bipolární tranzistory v elektronickém obvodu II. Unipolární tranzistory v elektronickém obvodu I. Unipolární tranzistory v elektronickém obvodu II. Spínací prvky (diaky, tyristory, triaky) z pohledu užití v nízko výkonových aplikacích. Diferenciální a operační zesilovače. Technologie a postupy při výrobě DPS. Elektromechanické prvky a systémy užívané v dopravních aplikacích. Digitální a smíšené obvody - dělení, popis, vlastnosti, aplikační užití.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Laborování
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s běžnými elektronickými a elektrotechnickými součástkami používanými v soudobé elektronice. V rámci předmětu se studenti seznámí s vlastnostmi těchto součástek, jejich principy a běžnými technologiemi jejich výroby, funkcí. Zároveň v rámci předmětu jsou studenti seznamováni s možnostmi nasazení v elektronických obvodech.
Po absolvování předmětu bude student znát provedení a princip funkce běžně používaných elektronických součástek, mít informaci o jejich vlastnostech a možnostech, jejich využití i dosahovaných výsledcích při jejich aplikaci. Student bude v navazujících odborných předmětech schopen porozumět výkladu popisujícímu funkci zařízení, která obsahují tyto prvky.
Předpoklady
Student by měl znát základy fyziky (zejména elektrotechnika, magnetizmus, optika, teorie vlnění), elektrotechniky a elektroniky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce porozumění probírané látce. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu výuky.
Doporučená literatura
  • Biolek, D.. Analogové elektronické obvody. BEN 2007.
  • Brtník, B.. Základní elektronické obvody. BE 2011.
  • Dietmeier, U.. Vzorce pro elektroniku. BEN.
  • Doleček, J.. Moderní učebnice elektroniky - díl 1 až 6,. BEN.
  • Hájek, K., Sedláček, J.. Kmitočtové filtry. BEN.
  • Humlhans, Jan. Zajímavá zapojení.. Praha: BEN - technická literatura, 2005. ISBN 80-7300-153-5.
  • PUNČOCHÁŘ, J. Operační zesilovače v elektronice (5. vydání). BEN, Praha, 2002. ISBN 8073000598.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní