Předmět: Elektrické měření

« Zpět
Název předmětu Elektrické měření
Kód předmětu KEEZ/PMELP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lenoch Václav, Ing. Ph.D.
  • Losenický Miroslav, Ing. CSc.
Obsah předmětu
Metody měření, zpracování výsledků měření, určování nejistoty měření. Analogové měřící přístroje, pohybová rovnice měřícího ústrojí. Meření napětí, proudu, odporu a výkonu, změna rozsahu měřícího přístroje, měřící transformátory U, I. Meření kapacity, indukčnosti a vzájemné indukčnosti. Měřící zesilovače, převodníky střední, efektivní a maximální hodnoty. Měření součtu, rozdílu a součinu el. veličin, integrace el. veličin. Analogový osciloskop, generátory. A/D a D/A převodníky. Číslicové měřící přístroje - multimetry, digitální osciloskop. Měření frekvence a fázového posuvu. Logické a frekvenční analyzátory. Měření magnetických veličin a vlastností feromagnetických materiálů. Měření neelektrických veličin. Rezerva, opakování.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět má seznámit studenty se základními poznatky z oblasti elektrického měření tak, aby byli schopni sami provádět praktická měření. V úvodu jsou zásady pro přípravu, provádění a vyhodnocování měření včetně určení chyb. V průběhu přednášek se pak studenti seznámí s principy měřících přístrojů a s metodami měření.
Po absolvování student zvládá samostatně základní měření v elektrotechnice, umí zpracovávat výsledky měření a chyby měření. Student je schopen samostatně ovládat složitější měřící zařízení jako jsou osciloskopy a digitální analyzátory. Student má taktéž všeobecný rozhled v oblasti měření neelektrických veličin, zná principy snímačů neelektrických veličin a má přehled o jejich metodách měření.
Předpoklady
Student by měl mít znalosti z oblasti středoškolské fyziky a základů elektrotechniky. Měl by znát základní zákony v elektrotechnice a magnetismu. Student by měl zvládat matematiku na středoškolské úrovni se základním přehledem o vlastnostech integrálu a derivace.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Základním požadavkem je pravidelná docházka na laboratorní cvičení a správně vypracované laboratorní práce. U zkoušky budou po studentovi požadovány znalosti principů měřících přístrojů, principů převodníků elektrických a neelektrických veličin a měřících metod.
Doporučená literatura
  • Bezoušek, Pavel. Elektrotechnika. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2008. ISBN 978-80-7395-101-6.
  • FAJT a kol. Elektrická měření. ČVUT Praha, 1996.
  • Haasz, Vladimír. Elektrická měření : přístroje a metody. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2003. ISBN 80-01-02731-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní