Předmět: Sdělovací a zabezpečovací technika

« Zpět
Název předmětu Sdělovací a zabezpečovací technika
Kód předmětu KEEZ/PZAZP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dorazil Petr, Ing.
  • Dvořák Karel, Ing.
  • Bubeník Michal, Ing.
  • Ouředníček Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Bezpečnost, základní pojmy a vztahy. Železniční zabezpečovací systémy - vlastnosti, specifika a charakteristiky. Kategorizace železničních zabezpečovacích systémů, používané technické principy. Subsystémy a prvky železničních zabezpečovacích systémů. Staniční zabezpečovací systémy. Traťové zabezpečovací systémy. Přejezdové zabezpečovací systémy. Vlakové zabezpečovací systémy. ERTMS/ETCS Řízení železniční dopravy v ucelených oblastech, GNSS v dopravě obecně. Sdělovací zařízení a sítě využívané k řízení železniční dopravy. Systémy pro řízení provozu na silničních křižovatkách a v silničních uzlech. Systémy pro řízení letecké dopravy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Podává ucelenou encyklopedickou formou přehled o metodách k používaných k dosažení bezpečnosti v dopravě a o vlastnostech technických systémů, které jsou určeny k řízení, zabezpečení a automatizaci dopravy. Důraz je kladen na dopravu železniční.
Po úspěšném absolvování předmětu student chápe základní rozdíly v přístupech a metodách používaných k zajištění bezpečnosti v železniční, silniční a letecké dopravě. Dále získává přehled o základních technických a fyzikálních principech používaných k realizaci zejména železničních zabezpečovacích systémů a o funkčních vlastnostech systémů pro řízení a zabezpečení železniční, silniční a letecké dopravy.
Předpoklady
Předpokládá se znalost elementárních principů organizování železniční i silniční dopravy a základních pojmů a názvosloví souvisejících z železniční a silniční infrastrukturou. Dále je nutná schopnost logického uvažování a znalost fyziky na středoškolské úrovni (mechanika, elektřina a magnetizmus).

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat porozumění řešeným tématům a schopnost samostatně řešit základní problémy v rozsahu probrané látky. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • Gregora, Stanislav. Elektrotechnika a zabezpečovací technika v dopravní infrastruktuře. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2005. ISBN 80-7194-768-7.
  • Chudáček V. a kol. Detekce kolejových vozidel v železniční zabezpečovací technice. II.vydání.. Praha, 2005.
  • CHUDÁČEK V. a kol. Železniční zabezpečovací technika. 2. přeprac. a doplň. vyd.. Praha: VÚŽ, 2005.
  • Chudáček V. a kol. Železniční zabezpečovací technika. Praha, 2005.
  • RÁSTOČNÝ, K., ZAHRADNÍK, J. Aplikácie zabezpečovacích systémov 1. vyd..
  • Rástočný K, Zahradník J. Železničné zabezpečovacie systémy - základné štruktúry..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a řízení dopravy: Technologie a řízení dopravních systémů (2016) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a řízení dopravy: Logistické technologie (2016) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní