Předmět: Zabezpečovací systémy v kolejové dopravě II

« Zpět
Název předmětu Zabezpečovací systémy v kolejové dopravě II
Kód předmětu KEEZ/PZZ2K
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ouředníček Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Vlaková zabezpečovací zařízení, definice, charakteristika, význam, třídění. Analýza požadavků na přenos informací mezi tratí a vozidlem. Principy vlakových zabezpečovačů LS90, ARS, Matra. Principy vlakových zabezpečovačů TVM430, Indusi, Ebicab. ETCS - principy, aplikační úrovně, bezpečnostní koncepce, balíza, euroradio. ETCS - aplikace v ČR, architektura, bezpečnostní principy. Automatizace jízdy vlaků, optimalizace jízdy, cílové brzdění, automatické vedení vlaku. Zabezpečení provozu na úrovňových přejezdech, definice, význam, třídění PZZ. Základní princip PZZ, vyrovnávání přibližovací doby, vazby na jiná zabezpečovací zařízení. Principy vybraných PZZ: Reléové PZZ AŽD 71, elektronické PZZ-E, zahraniční PZZ. Dálkové ovládání zabezpečovacích zařízení, funkční a bezpečnostní požadavky, realizace. Navázání DOZ na systémy informační a řídicí systémy železnice. Napájení zabezpečovacích zařízení. Inovace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podrobně seznámit studenty s principy funkční i technické bezpečnosti železničních zabezpečovacích systémů vlakových a přejezdových a s problematikou napájení zabezpečovacích zařízení.
Po absolvování má být student schopen systémového přístupu k návrhu i k vlastní realizaci funkcí i technického řešení přejezdového zabezpečovacího zařízení a evropského vlakového zabezpečovače ETCS.
Předpoklady
Předpokládají se znalosti předmětu Základy zabezpečovací techniky a Zabezpečovací systémy 1 v plném rozsahu, dále znalosti z elektrotechniky a elektroniky a z řízení železniční dopravy.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat schopnost řešeným problémům porozumět, kriticky je zhodnotit a samostatně řešit. Požaduje se vypracování krátké semestrální práce na zadané téma. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující na začátku semestru.
Doporučená literatura
  • Chudáček V. Vlakové zabezpečovací systémy. ČD - VÚŽ Praha, 2000.
  • Poupě, O. a kol. Zabezpečovací technika v železniční dopravě II. díl. NADAS Praha, 1990.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní