Předmět: Základy zabezpečovací techniky

« Zpět
Název předmětu Základy zabezpečovací techniky
Kód předmětu KEEZ/PZZEK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dvořák Karel, Ing.
  • Ouředníček Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Definice železničních zabezpečovacích zařízení (ZZ). Poruchy, principy zajišťování technické bezpečnosti, životní cyklus ZZ. Analýza rizika. Vzájemné souvislosti bezporuchovosti, pohotovosti, udržovatelnosti a bezpečnosti (RAMS). Optické návěstění, fyzikální princip, světelné návěstidlo. Ovládání a kontrola pohyblivých jednotek jízdní cesty, výhybkový závěr, přestavník. Detekce přítomnosti a nepřítomnosti vozidel, kolejové obvody, počítače náprav, vozidlové senzory. Zpracování informací reléovými obvody, elektronickými obvody. Bezpečný přenos informací uzavřeným a otevřeným komunikačním systémem. Staniční ZZ, základní funkce, příklady reálných systémů. Traťová a přejezdová ZZ, základní funkce, příklady reálných systémů. Vlaková ZZ, základní funkce, příklady reálných systémů. Interoperabilita. Evropský systém řízení železniční dopravy. Inovace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s teoretickými základy bezpečnosti obecně a jejího zajišťování pomocí elektronických systémů. Dalším cílem je podat základní informace o jednotlivých prvcích železničního zabezpečovacího zařízení ve střední úrovni podrobnosti a nejzákladnější informace o železničních zabezpečovacích systémech.
Po absolvování má být student schopen kritického přístupu k hodnocení a akceptování rizika, má znalosti o inherentní, redundantní a reakční bezpečnosti.Má přehled o prvcích pro železniční zabezpečovací techniku a základní informaci o zabezpečovacích systémech.
Předpoklady
Předpokládají se znalosti z matematiky, fyziky, elektrotechniky a elektroniky. Též je potřebné, aby měl student zažité základní informace o organizování železniční dopravy.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat schopnost řešeným problémům porozumět, kriticky je zhodnotit a samostatně řešit. Požaduje se vypracování krátké semestrální práce na zadané téma. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující na začátku semestru.
Doporučená literatura
  • Chudáček V. a kol. Železniční zabezpečovací technika. Praha, 2005.
  • Chudáček V., Kyjovský V., Lochman L. Detekce kolejových vozidel. ČD VÚZ Praha, 1997.
  • Poupě, O. a kol. Zabezpečovací technika v železniční dopravě II. díl. NADAS Praha, 1990.
  • Zahradník, Jiří. Bezpečnosť železničných zabezpečovacích systémov. Žilina: EDIS - vydavatel'stvo ŽU, 2004. ISBN 80-8070-296-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2016) Kategorie: Doprava a spoje 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní