Předmět: Finanční účetnictví

« Zpět
Název předmětu Finanční účetnictví
Kód předmětu KEMCH/C032
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Košťálová Jana, doc. Ing. Ph.D.
  • Tetřevová Liběna, prof. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Základní principy a struktura účetnictví, funkce účetnictví. Aktiva, pasiva, výnosy, náklady, rozvaha, výsledovka. Metodické prvky účetnictví (účet, účetní knihy, účetní zápisy, princip dokumentace, směrná účtová osnova). Koncept účetní soustavy v ČR (legislativní rámec českého účetnictví pro podnikatele). Mezinárodní koncept účetnictví. Kontrolní mechanismy účetnictví. Oceňování majetku a závazků. Účtování o dlouhodobém majetku (vymezení dlouhodobého majetku, účtování o jeho pořizování, odpisování a vyřazování). Účtování o zásobách (vymezení a účtování zásob způsobem A a B). Finanční účty (účtování o bankovních účtech, bankovních úvěrech a krátkodobém finančním majetku). Účtování o nákladech. Časové rozlišení nákladů. Účtování o výnosech. Časové rozlišení výnosů. Zúčtovací vztahy (účtování o pohledávkách a krátkodobých závazcích). Účtování o dlouhodobých zdrojích (účtování o vlastním kapitálu a dlouhodobých cizích zdrojích). Daňová soustava, účtování o jednotlivých druzích daní. Přípravné práce účetní uzávěrky. Účetní uzávěrka a účetní závěrka.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy finančního účetnictví podnikatelských subjektů, všeobecně uznávanými účetními principy a zásadami.
Po absolvování předmětu je student schopen se orientovat v jednotlivých oblastech finančního účetnictví a využívat získané informace pro ovlivňování průběhu hospodářské činnosti podniku, přijímání správných rozhodnutí a navrhování strategií v dalších podnikatelských aktivitách.
Předpoklady
Předpokladem pro studium předmětu jsou znalosti matematiky, podnikové ekonomiky a podnikového managementu na bakalářské úrovni.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zkouška z předmětu je písemná a ústní a skládá se v zimní semestru. Podmínkou k připuštění absolvovat zkoušku je odevzdání seminární práce na téma zadané vyučujícim.
Doporučená literatura
  • Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění platných předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví..
  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění platných předpisů.
  • Blehová, B.; Janoušková, J. Podvojné účetnictví v příkladech 2012. Praha: Grada, 2012.
  • Dušek, J. Účetní uzávěrka a závěrka v přehledech. Praha: Grada, 2012.
  • Dvořáková, D. Finanční účetnictví a výkaznictví podle mezinárodních standardů IFRS. Brno: BISBOOKS, 2011.
  • Kovanicová,D. Abeceda účetních znalostí pro každého. Praha: Polygon, 2012.
  • Skálová, J. Abeceda účetních znalostí pro každého. Praha: Polygon, 2012.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Ekonomika a management chemických a potravinářských podniků (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Ekonomika a management chemických a potravinářských podniků (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Ekonomika a management chemických a potravinářských podniků (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní