Předmět: Barva v architektuře a sochařství I

« Zpět
Název předmětu Barva v architektuře a sochařství I
Kód předmětu KHVFR/BAR1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kaše Jiří, Mgr.
Obsah předmětu
1. - 7. blok Barevnost architektury a sochařských děl vždy byla důležitou složkou celkového účinu výtvarných děl. Studenti získají základní přehled o vývoji barevnosti, jejím vztahu mezi historickými obdobími a dále přehled o vývoji názorů na tuto problematiku, dosažení barevnosti z hlediska použitých pracovních postupů, barevnost z hlediska metody tvůrčího vyjádření, estetické, psychologické a společenské zdroje barevných úprav povrchu sochařských a architektonických děl. Okruhy: Egypt a starověký přední východ, klasické Řecko, starověký Řím, ranně křesťanské umění, střední Evropa a kultura středomoří, vztah k barevnosti v románském a gotickém umění, barevnost v renesanci a baroku, typologie barevných povrchů v barokním umění, změna přístupu k barevnosti v rokoku a klasicismu, proměny 19. století, rozvoj dopravy a dostupnost přírodních materiálů, zrod a rozvoj moderního zájmu o barevnost sochařských a architektonických děl minulosti. Výklad je doplněn praktickými ukázkami různých typů povrchových úprav a konkrétními příklady z restaurátorských akcí.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem tohoto předmětu je prohloubit a rozšířit znalosti studentů v oblasti vědění, která je ve své komplexnosti málokdy prezentována, použití barvy ve službách výsledného účinu děl architektury a sochařství.
Studenti se dokážou orientovat v otázkách použití a využití, smyslu, významu a uměleckého účinu barvy v dějinách výtvarné kultury.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zkouška ústní formou, která prokáže zvládnutí předmášené látky na základě odevzdané písemné práce, jejíž téma si student vybere z děl, na jejichž restaurování se podílel.
Doporučená literatura
  • Barevné úpravy kamene památkových objektů. Sborník ze semináře STOP, 2005.
  • Barevnost fasád. Sborník z pracovního semináře SÚPPOP a SÚRPMO Praha, 1983.
  • Barevnost kamene a kamenných prvků fasád. Sborník ze semináře STOP, 2004.
  • Bayerová T. - Bayer K. Přírodovědný průzkum povrchových úprav kamene a jeho vypovídací hodnota. 2004.
  • Borghini G. Marmi antichi. Řím, 1998.
  • Kaše J. - Kotlík P. Braunův Betlém. Drama umění a krajiny v proměnách času. Praha-Litomyšl, 1999.
  • Kaše J. Barevné povrchyn soch a architektonických kamenných prvků. In: Barevnost kamene a kamenných prvků fasád.. Sborník ze semináře STOP, 2004.
  • Kaše J. Barva v architektuře a sochařství. Zdroje a umělecké prostředky. In: Barevné úpravy kamene památkových objektů.. Sborník ze semináře STOP, 2005.
  • Kaše J. Úvaha o barevnosti palácové kaple sv. Erharda a sv. Uršuly v Chebu. in: Zpravodaj STOP, sv. 7, č.2, 2005.
  • Nejedlý V. Několik poznámek k natírání povrchů uměleckých a uměleckořemeslných kamenosochařských děl při jejich opravách. in: Zprávy památkové péče, 62, 2002.
  • Suchomel M. Dvě úvahy o podobě původních malířských adjustací povrchu kamenných soch. in: Zprávy památkové péče, 7-8, 1997.
  • Suchomel M. Původní malířské povrchové adjustace českých barokních kamenných soch. in: Památky a příroda, 8/1983, 1983.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace nástěnné malby, sochařských děl a povrchů architektury (2011) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní