Předmět: Restaurování a památková péče I

« Zpět
Název předmětu Restaurování a památková péče I
Kód předmětu KHVFR/RPP1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Nejedlý Vratislav, PhDr. CSc.
Obsah předmětu
V návaznosti na informace o historii oboru od antiky po 20. století, které student získal během bakalářského stupně studia, bude ve výkladu postižen a analyzován vývoj názorů na hodnoty restaurovaných památek, popsán a posouzen dobový obecně sdílený stav poznání (historie, teorie, praxe) v této oblasti tak jak se vyvíjel v průběhu 20. století. 1. blok - Poznatky o nových trendech v oblasti restaurování a oprav památek vzniklých na počátku 20 století, nová terminologie i nové přístupy (konzervace, anýzy, fragment). 2. blok - Formování se analytického a syntetického pohledu na možnosti oprav památek a jejich restaurování. Charakteristika první poloviny a druhé poloviny 20. století. 3. blok - V památkové péči rozšiřování pojmu památka, diskuse o autenticitě, urbanismus a památkové péče, zónová ochrana 4. blok - Období narůstání se podílu přírodovědných "tvrdých" dat a vliv přírodních věd na formulování charakteru restaurátorských zásahů v šedesátých a sedmdesátých letech tohoto století. Syntetické materiály, nové možnosti průzkumů, uplatňování principu interdisciplinarity. 5. blok - Postmoderní teoretické principy a jejich odraz v oblasti restaurování a konzervace památek.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je získat potřebné teoretické vědomosti o vzniku, vývoji a trendech oboru restaurování z pohledu metodiky a teorie památkové péče, muzeí, galerií, archívů a dalších institucí, které chrání hmotné kulturní doklady minulosti. Osvojit si pevné metodické zázemí potřebné pro rozhodování v praxi restaurátora a konzervátora.
Student se dokáže bezpečně orientovat v problematice současných trendů v oboru restaurování, památkové péče a péče o kulturní dědictví, i v mezinárodním kontextu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Ústní zkouška prověří znalost probírané látky.
Doporučená literatura
  • Bacher E. Kunstwerk oder Denkmal? Alois Riegels Schriften zur Denkmalpflege.. bohlau Verlag Vídeň, Kolín, Výmar, 1995.
  • BRANDI, C. Teorie restaurování. Tichá Byzanc, Praha, 2002.
  • Dvořák, M. Katechismus památkové péče. Praha, 2004.
  • Frodl W. Idee und Verwirklichung. Vídeň, 1988.
  • Kroupa J. Školy dějin umění. Metodologie dějin umění. Brno, 1996.
  • RIEGEL, A. (1858 - 1905). Moderní památková péče. Praha: NPÚ, 2003..
  • Togner M. Československá restaurátorská škola, poznámky k pojmu a současné praxi. In: Památky a příroda, 15. 1990.
  • Wagner, V. Umělecké dílo minulosti a jeho ochrana.. Praha, 1946.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace nástěnné malby, sochařských děl a povrchů architektury (2011) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace uměleckých a umělecko-řemeslných děl na papírových, textilních a souvisejících podložkách (2015) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní