Předmět: Počítačové sítě III

« Zpět
Název předmětu Počítačové sítě III
Kód předmětu KID/AXS3K
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vízner Filip, Ing. Ph.D.
  • Drvota Zdeněk, Ing.
Obsah předmětu
Rekapitulace CCNA1 a CCNA2. Faktory ovlivňující výkonnost sítě LAN, výhody segmentace sítí LAN, segmentace sítí LAN. Problém zahlcení v sítích Ethernet, rozdíly mezi segmentací sítě pomocí můstků, přepínačů a směrovačů. Přepínání ve 2. a 3. vrstvě, mikrosegmentace, symetrické a nesymetrické přepínání, Metody přepínání, rozdíl mezi přepínáním metodou průběžného zpracování (cut-through) a metodou přesílání (store-and-forward). Problém smyček v síti, protokol Spanning Tree a jeho výhody. Konfigurace rozdělení zátěže. Virtuální sítě LAN, výhody používání virtuálních sítí LAN, implementace virtuálních sítí LAN s přepínači Cisco. Rozložení VLAN do více přepínačů, stvol, konfigurace směrovače pro směrování mezi VLAN. Metodika návrhu sítí LAN, kritické komponenty, funkce a umístění serverů, intranet, návrh topologie 1. vrstvy, charakteristiky a výhody technologie Fast Ethernet, pravidla a vzdálenostní omezení. Návrh 2. a 3. vrstvy. Přístupové seznamy (ACL) a jejich použití, konfigurace standardních přístupových seznamů pro řízení IP provozu. Konfigurace rozšířených přístupových seznamů pro IP filtraci, sledování a ověřování vybraných operací s přístupovými seznamy ve směrovači. Správa sítě, potřebná dokumentace, bezpečnostní hledisko, výkonnostní hledisko, metodika odstraňování závad.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Nácvik dovedností, Laborování, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Předmět navazuje na Počítačové sítě II a je zaměřen na problematiku přepínačů, virtuálních sítí LAN a řízení provozu v síti pomocí přístupových seznamů ACL. Je druhým ze série předmětů Počítačové sítě II až IV, která si klade za cíl prohloubit znalosti studentů v oboru počítačových sítí a postupně je dovést až na profesionální úroveň, odpovídající kvalifikaci CCNA (Cisco Certified Networking Associate). Předmět je kombinací klasických přednášek v češtině a e-learningových kurzů CNA (Cisco Networking Academy), probíhajících v angličtině. Studenti tak získají jak potřebné teoretické znalosti, tak praktické dovednosti v oboru. Navíc získají i potřebné jazykové znalosti, umožňující další vzdělávání v oboru bez jazykové bariéry.
Studenti získají jak potřebné teoretické znalosti, tak praktické dovednosti v oboru, umožňující zastávat odpovídající funkce (správa sítí, instalace sítí). Navíc získají i potřebné jazykové znalosti, umožňující další vzdělávání v oboru bez jazykové bariéry.
Předpoklady
Vzhledem k návaznosti kurzů CCNA je nutné aby student absolvoval předmět PXS1P, AXS2P nebo doložil absolvování kurzu CCNA1 a CNNA2 jinde.
KID/PXS1K
----- nebo -----
KID/PXS1P a zároveň KID/AXS2K
----- nebo -----
KID/AXS2P

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Didaktický test, Systematické pozorování

Do tohoto předmětu se mohou zapsat pouze studenti, kteří již absolvovali předměty Počítačové sítě I a II. Pro praktický výcvik se využívá vybavení laboratoře CNA (Cisco Networking Academy), kde studenti absolvují e-learningový kurz CCNA3 (v angličtině). Podmínkou k udělení zápočtu je úspěšné absolvování kurzu CCNA3.
Doporučená literatura
  • Cisco Networking Academy Program: CCNA 3 and 4 Lab Companion. USA: Cisco Press, 2003. ISBN 1587131145.
  • URL: http://www.earchiv.cz.
  • URL: http://www.earchiv.cz/ (Peterkův archiv).
  • Comer, D. E. Internetworking with TCP/IP vol. I, Principles, protocols, and architecture.- 4th edition. Prentice Hall, 2000. ISBN 0-13-018380-6.
  • Lammle, T. Cisco Certified Network Associate Study Guide. USA: Sybex, 2003. ISBN 0-7821-2647-2.
  • Lammle, T. Mistrovství v počítačových sítích. Praha: Grada, 2003.
  • Naik, D. C. INTERNET standardy a protokoly. Brno: Computer Press, 1999. ISBN 8072261460.
  • Tanenbaum, A. S. Computer networks - 4th ed. Prentice Hall, 2003. ISBN 0-13-066102-3.
  • Velte, T. J., Velte, A. T. Síťové technologie CISCO- velký průvodce. Brno: Computer Press, 2003. ISBN 8072268570.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika v dopravě (2016) Kategorie: Informatické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika v dopravě (2014) Kategorie: Informatické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika v dopravě (2013) Kategorie: Informatické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní