Předmět: Úvod do počítačů

« Zpět
Název předmětu Úvod do počítačů
Kód předmětu KID/PUVPP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Panuška Ivan, Mgr.
Obsah předmětu
Historie vzniku a vývoje počítačů. Digitální zobrazení analogové hodnoty. Kybernetický systém. Propojování částí počítače, sběrnice, sběrnicově orientované počítače. Vstup a výstup dat, periferní zařízení, přímé řízení programem, přerušení, DMA. Digitalizace a syntéza analogového signálu. Zvyšování rychlosti číslicového počítače. Konstrukcepočítačů. Úloha operačního systému (OS) v počítači. Spolehlivost systému. Problematika bezdrátového připojení. Preventivní údržba hardware. Preventivní údržba software.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Nácvik dovedností, Laborování, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Seznámit studenty s principem činnosti číslicových počítačů, základními počítačovými technologiemi a technikami, umožňujícími dosáhnout a udržet požadované vlastnosti počítače a počítačového systému. Předmět rozvíjí znalosti, získané v předmětu Informatika 1, s důrazem na počítačový hardware a praktické dovednosti v oblastech výběru a montáže hardware, instalace software, konfigurace, údržby a oprav počítačové techniky. Předmět je kombinací klasických přednášek v češtině a e-learningového kurzu CNA (Cisco Networking Academy), probíhajícího v angličtině.
Studenti získají jak potřebné teoretické znalosti, tak praktické dovednosti v oboru, umožňující zastávat odpovídající funkce (správa sítí, instalace sítí). Navíc získají i potřebné jazykové znalosti, umožňující další vzdělávání v oboru bez jazykové bariéry.
Předpoklady
Základní znalosti výpočetní techniky v rozsahu středoškolských osnov.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Didaktický test, Systematické pozorování

Pro praktický výcvik se využívá vybavení laboratoře CNA (Cisco Networking Academy). Podmínkou k udělení zápočtu je účast na cvičeních a úspěšné absolvování zápočtového testu. U zkoušky jsou požadovány znalosti v rozsahu předchozího přehledu (v češtině).
Doporučená literatura
  • Cisco Networking Academy Program: IT Essentials I, PC Hardware and Software Companion Guide. USA: Cisco Press, 2002. ISBN 1587130920.
  • Cisco Networking Academy Program: IT Essentials I, PC Hardware and Software Lab Companion. USA: Cisco Press, 2002. ISBN 1587130947.
  • HP IT Essentials I: PC Hardware and Software Lab Companion (2nd edition). Cisco Press, 2004. ISBN 1587131382.
  • IT Essentials I: PC Hardware and Software Companion Guide (2nd edition).. Cisco Press, 2004. ISBN 1587131366.
  • Horák, J. Tiskárny - praktický průvodce uživatele. Brno: Computer Press, 1999. ISBN 8072262122.
  • Kolektiv autorů. Linux - dokumentační projekt, 3. aktualizované vydání. Brno: Computer Press, 1998. ISBN 8072267612.
  • Minasi, Mark. Velký průvodce hardwarem. Praha: Grada, 2002. ISBN 80-247-0273-8.
  • Rosch, W. L. Hardware Bible (5th Edition). Que, 1999. ISBN 978-0789717436.
  • Stallings, W. Computer Organization and Architecture: Designing for Performance (7th Edition). Prentice Hall, 2006. ISBN 0131856448.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika v dopravě (2014) Kategorie: Informatické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika v dopravě (2013) Kategorie: Informatické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní