Předmět: Počítačové sítě I

« Zpět
Název předmětu Počítačové sítě I
Kód předmětu KID/PXS1P
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Drvota Zdeněk, Ing.
Obsah předmětu
Seznámení s předmětem, organizace výuky. Metodika práce v kurzech CNA. Počítačové sítě, sítě a jejich rozdělení, LAN a WAN, PAN, MAN. E-learning: Koncept konvergované sítě. Zařízení a topologie sítě LAN až WAN. Sítě LAN. Principy, technologie. Seznámení s prostředím a možnostmi Packet Tracer. E-learning/laboratoř: Úvod do Cisco IOS. Struktury a syntaxe příkazů IOS, základy konfigurace. Nastavení PC, ověření konektivity mezi dvěma koncovými zařízeními. Komponenty a zařízení fyzické vrstvy, kolize a kolizní domény ve sdílených prostředích, topologie sítí. E-learning/laboratoř: Použití sad protokolů. TCP/IP a ISO/OSI model, RFC. Zapouzdření dat. Síťová vrstva, význam, funkce, protokoly. E-learning/laboratoř: Konektivita zařízení. Funkce fyzické vrstvy v síti. Fyzické a logické topologie. Metody MAC na WAN a LAN technologii. Popis rámce (frame). Vlastnosti a charakteristiky zařízení síťové vrstvy. Principy směrování. E-learning/laboratoř: Operace na úrovni ethernetu. MAC adresa. ARP, Koncept přepínání, fixed a modular přepínače. Úloha transportní vrstvy. E-learning/laboratoř: Síťová vrstva v datových komunikacích, IPv4 protokol, pole v hlavičce IPv4 a IPv6 paketu. Routovací tabulky. Konfigurace směrovače. Úloha dalších vrstev OSI (relační a presentační). E-learning/laboratoř: Transportní vrstva a přenos dat v end-to-end komunikaci. TCP a UDP protokol, porty, TCP session, navázání a ukončení spojení. PDU. Aplikační vrstva. Aplikační protokoly: e-mail, Telnet, FTP, http. E-learning/laboratoř: IPv4 adresy, masky podsítě. Unicast, broadcast a multicast v IPv4. IPv6 adresování, ICMP. Kontrola funkce sítě, diagnostika. E-learning/laboratoř: Úloha směrování. Popis IP, maska, podsítě a VLSM. Implementace IPv6. Přehled náplně předmětu AXS2P (směrovače), AXS3P (přepínače, virtuální LAN, přístupové seznamy ACL), AXS4P (technologie WAN). E-learning/laboratoř: Funkce aplikační, session a prezentační vrstvy. DHCP a DNS. Well-known aplikační protokoly, FTP, FS, SMB Závěrečné laboratorní práce. E-learning: Zařízení a protokoly v malých sítích, základ velkých sítí. Základy bezpečnosti a zabezpečení, zranitelnost a techniky obrany, zajištění zařízení. Finální e-learningový test CNA. E-learning: Opravný finální e-learningový test CNA. Časová rezerva za svátky, rektorské a děkanské volno apod. Závěrečné konzultace laboratorních prací, dotazy studentů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Nácvik dovedností, Laborování, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
V předmětu Počítačové sítě I se studenti seznámí s principy funkce počítačových sítí a získají základní znalosti a dovednosti v rozsahu, nezbytném pro každého pracovníka v oboru IT. Pro praktický výcvik se využívá vybavení laboratoře CNA (Cisco Networking Academy) a studenti mohou souběžně absolvovat e-learningový kurz CCNA1, probíhající v angličtině. Absolvování kurzu CCNA1 je podmínkou pro pokračování v navazujících předmětech Počítačové sítě II až IV.
Absolvování kurzu CCNA1 je podmínkou pro pokračování v navazujících předmětech Počítačové sítě II až IV. Absolvent série předmětu Počítačové sítě I až IV získá mezinárodně platné certifikáty o absolvování Cisco Networking Academy.
Předpoklady
Absolvování předmětu PUVPP.
KID/PTVPK
----- nebo -----
KID/PTVPP
----- nebo -----
KID/PUVPK
----- nebo -----
KID/PUVPP

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Didaktický test, Systematické pozorování

Podmínkou k udělení zápočtu je aktivní práce na laboratorním cvičení a semináři, splnění průběžných testů a závěrečného testu e-learningu. U zkoušky jsou požadovány znalosti v rozsahu předchozího přehledu (v češtině).
Doporučená literatura
  • Cisco Networking Academy Program: CCNA 1 and 2 Lab Companion. USA: Cisco Press, 2003. ISBN 1587131110.
  • URL: http://www.earchiv.cz.
  • Comer, D. E. Internetworking with TCP/IP vol. I, Principles, protocols, and architecture.- 4th edition. Prentice Hall, 2000. ISBN 0-13-018380-6.
  • Lammle, T. Cisco Certified Network Associate Study Guide. USA: Sybex, 2003. ISBN 0-7821-2647-2.
  • Lammle, T. Mistrovství v počítačových sítích. Praha: Grada, 2003.
  • Naik, D. C. INTERNET standardy a protokoly. Brno: Computer Press, 1999. ISBN 8072261460.
  • Odom, Wendell. Počítačové sítě bez předchozích znalostí. Brno: CP Books, 2005. ISBN 80-251-0538-5.
  • Pužmanová, Rita. Moderní komunikační sítě od A do Z : [technologie pro datovou, hlasovou a multimediální komunikaci]. Brno: Computer Press, 2006. ISBN 80-251-1278-0.
  • Tanenbaum, A. S. Computer networks - 4th ed. Prentice Hall, 2003. ISBN 0-13-066102-3.
  • Velte, T. J., Velte, A. T. Síťové technologie CISCO- velký průvodce. Brno: Computer Press, 2003. ISBN 8072268570.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika v dopravě (2013) Kategorie: Informatické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika v dopravě (2014) Kategorie: Informatické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika v dopravě (2016) Kategorie: Informatické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní