Předmět: Konvenční a digitální zobrazování I.

« Zpět
Název předmětu Konvenční a digitální zobrazování I.
Kód předmětu KIR/P2KDZ
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Eliáš Pavel, prof. MUDr. CSc.
  • Vilasová Zdeňka, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vznik a vývoj radiodiagnostiky. Úloha RA v radiodiagnostice. Základní komponenty skiagrafických RTG zařízení. Skiagrafické zobrazovací postupy - vznik a kvalita RTG obrazu. Skiaskopické zobrazovací postupy - vznik a kvalita RTG obrazu. Expoziční parametry, jejich vliv na kvalitu RTG obrazu a radiační zátěž. Příprava pacienta k RTG vyšetření. Základní projekce při RTG zobrazování: AP, PA, LM, ML, tangenciální, axiální. Stranové značení. Negativní a pozitivní kontrastní látky, rizika nežádoucích účinků a jejich prevence. RTG zobrazování lebky. RTG zobrazování osového skeletu. RTG zobrazování horních končetin. RTG zobrazování dolních končetin. RTG zobrazování vnitřních orgánů. RTG zobrazování srdce a cév. Specifika RTG vyšetření na lůžku. Specifika RTG vyšetření na operačních sálech. Specifika RTG zobrazování u dětských pacientů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je naučit studenty aplikaci základních technologických postupů, fyzikálních a geometrických principů a anatomických znalostí potřebných ke zhotovení konvenčního radiogramu.
Studenti se naučí používat všechny zobrazovací parametry určující kvalitu diagnostického zobrazení a radiační zátěž pacienta k zajištění odpovídající jakosti radiologických informací pro diagnostické účely při minimální dávce záření pacientovi a zdravotnickému personálu.Seznámí se se způsoby polohování pacienta a umístění zdroje ionizujícího záření tak, aby výsledné zobrazení bylo optimální a odpovídalo zadaným požadavkům, zdravotnímu stavu pacienta a použité zobrazovací technologii. Studenti se naučí hodnotit kvalitu zhotoveného radiogramu, modifikovat specifické zobrazovací podmínky vzhledem k technickým možnostem zobrazovací technologie a stavu pacienta při racionální redukci radiační zátěže.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce, Analýza výkonu studenta

Splnění povinné 80% účasti na přednáškách.
Doporučená literatura
  • CHUDÁČEK, Z. Radiodiagnostika. 1.vyd. Praha : Grada, 2000.
  • NEKULA, J.; HEŘMAN, M.; VOMÁČKA, J.; KÖCHER, M. Radiologie. 1. vyd. Olomouc : UP, 2005.
  • NEKULA, J.; CHMELOVÁ, J. Vybrané kapitoly z konvenční radiologie. 1. vyd. Ostrava : OU ZSF, 2005.
  • VÁLEK, V. Zobrazovací metody I. a II. díl. 1. vyd. Brno : IDVP VZ, 2001.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Radiologický asistent (2014) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Radiologický asistent (2013) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní