Předmět: Mechanická technologie

« Zpět
Název předmětu Mechanická technologie
Kód předmětu KMMCS/PMETP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Švanda Pavel, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Technologie výroby a slévárenské aspekty slitin železa. Metalurgie ocelí, litin a neželezných kovů. Formovací směsi, způsoby výroby forem a jader. Gravitační, odstředivé, kokilové, tlakové a vakuové lití. Podstata, rozdělení a hlavní znaky tvářecích procesů. Technologie objemového tváření - kování, pěchování, protlačování. Technologie plošného tváření - tažení, stříhání, ohýbání, rovnání plechů. Definice a rozdělení metod svařování, výhody a nedostatky svařování. Druhy svarových spojů, jejich provedení. Metalurgie svařování. Plamenové svařování. Obloukové svařování ručně obalenou elektrodou. Pokrokové metody svařování (v ochranných atmosférách, pod tavidlem). Odporové svařování, navařování, pájení. Způsoby tepelného dělení materiálů. Princip tvorby třísky. Řezný nástroj. Opotřebení nástrojů. Řezné prostředí. Soustružení, frézování, vrtání, vyvrtávání, hoblování a obrážení, broušení.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je předložit posluchačům souhrnný přehled základních strojírenských technologií se zaměřením na oblast kolejových vozidel. Studenti jsou seznámeni s potřebnými technickými aspekty aplikovanými na jednotlivé technologie, s jejich fyzikálními a metalurgickými základy s ohledem na současný stav a další perspektivy vývoje. Značný důraz je kladen na praktickou stránku získaných znalostí, k jejímuž prohloubení je využito formy exkursí do vybraných strojírenských podniků a firem.
Posluchači získají přehled v oboru technologií slévání, tváření, svařování, pájení, dělení a obrábění hlavních typů kovových materiálů.
Předpoklady
Předpokladem pro úspěšné zvládnutí předmětu jsou znalosti a dovednosti, získané v předmětu Nauka o materiálu, kde se posluchači seznamují s typy a charakteristikami konstrukčních materiálů, používaných v oblasti mechanických technologií. Z hlediska logické návaznosti je uvedená posloupnost těchto dvou předmětů nezbytná.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Podmínkami k uděleni zápočtu jsou: absolvování všech cvičení (vyučující může prominout jednu omluvenou absenci, delší zameškání je nutno nahradit po domluvě s vyučujícím), předložení všech vypracovaných referátů ke kontrole při závěrečném hodnocení a úspěšné absolvování zápočtového testu. Zkouška z předmětu je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem. Složení zkoušky je podmíněno úspěšným absolvováním vstupního testu, následným složením písemné části zkoušky a zodpovězením doplňujících otázek (ústní pohovor nad písemnou částí zkouškou).
Doporučená literatura
  • DVOŘÁK, M. a kol. Technologie I. Brno: VUT FSI, 1995. ISBN 80-214-0689-5.
  • Frischherz, Adolf. Technologie zpracování kovů 1 : základní poznatky. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 2001. ISBN 80-902655-0-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2013) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2014) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní