Předmět: Počítačová mechanika

« Zpět
Název předmětu Počítačová mechanika
Kód předmětu KMMCS/PPCMK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Paščenko Petr, prof. Ing. Ph.D.
  • Stejskal Petr, Ing.
  • Středová Doubravka, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvodní seznámení s počítačovým programem Mathcad Úlohy Statiky těles a jejich soustav; těleso uložené v rovině a prostoru, soustavy v rovině a prostoru Úlohy Kinematiky soustav těles; mechanizmy: klikový, Whitworthův, planetový diferenciál Úlohy Dynamiky těles a jejich soustav; odvalující se válec, klikový mechanizmus, vyvažování tuhého rotoru Úlohy kmitání diskrétních soustav s více stupni volnosti; tříkotoučová dynamicky izolovaná soustava Úlohy kmitání soustav se spojitě rozloženými parametry (kontinuum); podélné kmitání neprizmatické tyče Úlohy nominální pružnosti a pevnosti; průhybové čáry tenkých přímých a křivých prutů Úlohy dimenzování a pevnosti základních strojních částí; kontrola hřídelů, předepjaté šroubové spoje, svarové spoje

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s řešením konkrétních úloh z mechaniky tuhých a poddajných těles a z částí strojů, pomocí počítačového programu Mathcad. Předmět navazuje a rozšiřuje poznatky získané ve všech předmětech oboru mechaniky tuhých a poddajných těles a v předmětu části strojů.
Po absolvování předmětu získá student praktické dovednosti pro komplexní řešení technických úloh z oboru mechaniky tuhých a poddajných těles a částí strojů, pomocí moderních výpočtových prostředků. Dovede objektivním postupem posoudit více alternativních řešení.
Předpoklady
Předpokladem úspěšného absolvování předmětu je vysoká znalost poznatků z předchozích teoretických i aplikovaných vědních disciplin a schopnost tyto poznatky tvůrčím způsobem použít.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Požadavky pro vykonání zkoušky sdělí vyučující na začátku semestru. Zkouška z předmětu je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem.
Doporučená literatura
  • Shiley,J.E.,Mischke, Ch.,R.,Budynas,R.,G. Konstruování strojních součástí. VUTIUM Brno, 2010. ISBN 978-80-214-2692-0.
  • Soutas-Little,R.,W.,Inman, D.S., Balint, D.,S.. Engineering Mechanics DYNAMICS; Computational Edition. Thompson Canada Ltd., 2008. ISBN 10:0-534-54885-7.
  • Soutas-Little,R.,W.,Inman, D.S., Balint, D.,S.. Engineering Mechanics STATICS; Computational Edition. Thomson Canada Ltd, 2008. ISBN 10: 0-534-54921-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Silniční vozidla (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní