Předmět: Základy fyziky I

« Zpět
Název předmětu Základy fyziky I
Kód předmětu KMMCS/PZF1P
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zajíc Jan, RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Úvod do předmětu - přírodní děj a fyzikální veličina, fyzikální veličiny a jejich jednotky, role matematiky ve fyzice. Kinematika pohybu hmotného bodu - posuvný pohyb a rotace, veličiny popisující posuvný pohyb (polohový vektor a dráha, rychlost, zrychlení), rozdělení pohybů podle velikosti okamžité rychlosti (pohyby rovnoměrné a zrychlené) a podle tvaru trajektorie (pohyby přímočaré a křivočaré), volný pád a vrhy v homogenním tíhovém poli Země. Dynamika pohybu hmotného bodu - síla jako příčina pohybu, Newtonovy pohybové zákony, jejich význam a základní aplikace, mechanická práce a mechanická energie, zákon zachování energie a meze jeho platnosti. Mechanika soustav hmotných bodů - síly působící v soustavách hmotných bodů, zákon zachování hybnosti, meze platnosti tohoto zákona a jeho užití. Mechanika tuhých těles - moment síly vzhledem k bodu a vzhledem k ose, skládání a rozklad sil, rotace tuhého tělesa, charakteristika a fyzikální popis, zavedení úhlových veličin, moment setrvačnosti tuhého tělesa a jeho výpočet, pohybová rovnice rotačního pohybu dokonale tuhého tělesa, příklady pohybů, pohyb valivý. Statika tekutin - vlastnosti tekutin, tlak v kapalinách a plynech vyvolaný vnější silou, Pascalův zákon, tlak vyvolaný vnitřními silami v tekutině, hydrostatický tlak, Archimédův zákon a jeho důsledky. Dynamika tekutin - základní zákonitosti proudění ideálních tekutin, rovnice spojitosti toku (kontinuity) a rovnice Bernoulliho a jejich aplikace, proudění reálných tekutin, fyzikální základy létání.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
Výstupy z učení
Cílem předmětu je probrat základní kapitoly fyziky a prohloubit fyzikální vědomosti v oblasti klasické Newtonovské mechaniky. Předmět navazuje na středoškolskou gymnaziální látku, student postupně získá ucelenou představu o kinematice a dynamice pohybu hmotného bodu, soustav hmotných bodů, tuhého tělesa a tekutin. Za prioritu je považována schopnost studentů pochopit látku ve všech souvislostech a následně dokázat své vědomosti aplikovat při řešení nejrůznějších fyzikálních úloh.
Absolvent předmětu získá schopnost samostatné orientace v uvedených partiích fyziky a dokáže aplikovat nabyté znalosti při řešení fyzikálních i na fyziku navazujících problémů.
Předpoklady
Základní fyzikální poznatky v rozsahu gymnaziálních osnov fyziky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonu studenta

Pravidelná aktivní účast na výuce. Vypracování domácích úkolů dle požadavků učitele. Úspěšné hodnocení zápočtové písemné práce.
Doporučená literatura
  • Halliday D.,Resnick R.,Walker J. Fyzika. VUTIUM Prometheus Brno, 2001. ISBN 80-214-1869-9.
  • Horák Z, Krupka F. Fyzika. SNTL Praha, 1981.
  • Jones E.R.,Childers R.L. Contemporary College Physics. Addison-Wesley Publishing Company, 1990.
  • P.A. Tipler,Gene Mosca. Physics for Scientists and Engineers. 5th ed. W.H.Freeman, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr