Předmět: Tvorba a zpracování odborného textu

« Zpět
Název předmětu Tvorba a zpracování odborného textu
Kód předmětu KPF/C748
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Držková Markéta, Ing. Ph.D.
  • Jašúrek Bohumil, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Vyhledávání informací na internetu, v elektronických databázích a v knihovních fondech univerzity. Studium odborné literatury. Zásady zpracování odborného textu. Úprava pro tištěnou formu. Příprava prezentace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Nácvik dovedností
  • Vypracování seminární práce - 8 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 20 hodin za semestr
  • Sběr materiálu - 20 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 64 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) v cizím jazyce - 32 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je prohloubit znalosti studentů ve vybrané tématické oblasti polygrafie na základě samostatného studia cizojazyčné odborné literatury. Při práci jsou využívány dostupné prostředky chemické informatiky a možnosti přístupu k informacím prostřednictvím internetu i knihovních fondů univerzity. Předmět vysvětluje zásady zpracování odborného textu pro tisk i ústní prezentaci.
Po absolvování předmětu student dokáže zpracovat odbornou rešerši, rozumí terminologii v dané oblasti a má lepší schopnost písemné i ústní komunikace v cizím jazyce. Na téma semestrálního projektu může navázat diplomová práce studenta.
Předpoklady
Znalosti z předmětů bakalářského studijního programu oboru Polygrafie. Znalost anglického resp. německého jazyka minimálně na úrovni mírně pokročilý.

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce, Analýza výkonu studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Prezentace

Základní podmínkou absolvování předmětu je zpracování seminárního cvičení a hlavního semestrálního projektu. Předmět je hodnocen na základě zpracování abstraktu (10 %), plného textu (40 %) a závěrečné prezentace projektu v anglickém nebo německém jazyce (50 %).
Doporučená literatura
  • ČSN ISO 690 Dokumentace. Bibliografické citace. Obsah, forma a struktura.
  • ČSN ISO 690-2 Informace a dokumentace - Bibliografické citace - Část 2: Elektronické dokumenty nebo jejich části.
  • ČSN ISO 832 Informace a dokumentace - Bibliografický popis a citace - Pravidla zkracování bibliografických termínů.
  • Literatura vyplývající ze zadání semestrálního projektu.
  • Day, Robert A. How to write and publish a scientific paper. New York: Cambridge University Press, 2006. ISBN 0-521-67167-1.
  • Day, Robert A. Scientific English : a guide for scientists and other professionals. Phoenix: Oryx Press, 1995. ISBN 0-89774-989-8.
  • Kaplanová, Marie. Anglicko-německo-český polygrafický slovník. Praha: Svaz polygrafických podnikatelů, 2003. ISBN 80-239-0169-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2013) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2015) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2016) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní